Szkolenie dla uczestników projektu "Biblioteka otwarta"

12-10-2022

W środę 12 października gościliśmy z wizytą roboczą uczestników projektu "Biblioteka otwarta" realizowanego w ramach programu PFRON "Kultura bez barier" z Rabki.

Jego celem jest przygotowanie, dla biblioteki publicznej, oferty bibliotecznej integrującej osoby ze szczególnymi potrzebami z pozostałymi czytelnikami.

W spotkaniu w zakresie pierwszego obszaru działań wzięli udział: Pan Emil Skarżyński pracownik Działu Zbiorów dla Niewidomych Biblioteki Głównej Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Pan Jan Gawlik Prezes Spółki TONO Praca z , s. Damiana - kierownik Biblioteki Brajlowskiej, s. Benita z Działu Tyflologii.

Pragniemy, aby przy zrozumieniu odmiennych potrzeb, czytelnicy z rożnymi możliwościami i potrzebami, z poszanowaniem swojej odmienności, działali razem, poznając się przy tym i zaprzyjaźniając – mówi Pani Iwona. Projekt składa się z trzech komponentów: 1) przeszkolenia grupy bibliotekarzy i wolontariuszy, 2) zakupu potrzebnych materiałów, wydawnictw i sprzętu, 3) opracowania i wdrożenia scenariusza działań integracyjnych.

Jak się okazuje, biblioteki publiczne w zakresie dostępności zborów dla osób z niepełnosprawnością, działają w dość ograniczonym zakresie. Tym potrzebniejsza jest dla nas wiedza i doświadczenia, jakimi dysponuje Ośrodek i Towarzystwo – dodaje jedna z ekspertek projektu.

W trakcie spotkania odbyło się omówienie działania naszych bibliotek Laskowskich oraz prezentacja technik dostępu do zbiorów bibliotecznych dla osób niewidomych i słabowidzących. Przedstawiono również traktat z Marakeszu regulujący aspekty prawne dostępu do zbiorów bibliotecznych dla osób z niepełnosprawnością. Odbyła się także prezentacja portalu Działu Zbiorów dla Niewidomych Biblioteki Głównej Pracy i Zabezpieczenia Społecznego znajdującego się pod adresem www.dzdn.pl

W Imieniu uczestników projektu Pani Iwona podziękowała za pomoc, za wspaniałe przyjęcie i dużo wiedzy, którą będą starali się jak najlepiej wykorzystać w swoich działaniach, i prosiła o trzymanie kciuków i dalszą współpracę.