Okulary VESPER do wykrywania i omijania przeszkód przez osoby niewidome

29-04-2022

W piątek 29 kwietnia gościliśmy jednego z pomysłodawców urządzenia, w założeniu, przeznaczonego do wykrywania i omijania przeszkód. Projekt wychodzi z etapu rozpoznawania tematu i połączony był z prezentacją prototypu tworzonego urządzenia w postaci okularów do wspomagania poruszania się osób niewidomych poprzez przekazywanie informacji o otoczeniu za pomocą języka haptycznego.

Okulary Vesper mają pozwolić na: wykrywanie obiektów oddalonych do 12 metrów, pracę w deszczu i przy zapyleniu, pracę na jednym ładowaniu do 12 godzin, wykrywanie krawędzi takich jak otwory drzwiowe, wykrywanie zmieniającej się powierzchni, szyby, komunikację z użytkownikiem z użyciem języka haptycznego i punktów sensorycznych zlokalizowanych na skroniach i za uszami użytkownika, a także automatyczne informowanie o odległości od przeszkody na wprost i pod nogami.

Pomimo wielu już prób utworzenia urządzenia ułatwiającego samodzielne poruszanie się osobom niewidomym przy wykorzystaniu zaawansowanych elektronicznych urządzeń, na przykład takich jak SunuBand, okulary ORCAM albo biała laska z głowicą laserową, informujących osobę niewidomą o przeszkodach, nadal jak dotąd, aktywne, samodzielne osoby niewidome, coraz bardziej sa przekonane o niezawodności własnego umysłu i białej laski zapewniającej bezpieczeństwo i niezależność.

Firmie Wicked Robots dziękujemy za zaangażowanie i troskę w tej jakże niełatwej rzeczywistości i życzymy powodzenia w podejmowanych próbach.

Będziemy w ramach naszych możliwości wspierać firmę radą i doświadczeniem.

Planujemy organizację spotakania z twórcą urządzenia TOTUPOINT z Panem Janem Szusterem.