Prezentacja okularów Envision

03-12-2021

W czwartek 02.12.2021 roku odbyło się w Dziale Tyflologii spotkanie Zespołu Kierowniczego naszego Ośrodka z p. Konradem Łukaszewiczem z firmy E.C.E. zajmującej się produkcją i dystrybucją specjalistycznego sprzętu i oprogramowań rehabilitacyjnych dla osób słabowidzących, niewidomych oraz niepełnosprawnych ruchowo. W ofercie E.C.E znajdują się produkty czołowych firm światowych, których jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce.

Na spotkaniu zaprezentowano między innymi: notatniki brajlowskie z serii Braille Sense Polaris, hybrydowy monitor brajlowski QBraille XL: Qwerty i Brajl razem, urządzenia lektorskie oraz powiększalniki przenośne.

Można było również zapoznać się z okularami dla osób z dysfunkcją wzroku. Inteligentne okulary, firmy Envision wykorzystujące sztuczną inteligencję umożliwiają osobom niewidomym i słabowidzącym większą niezależność. Inteligentne okulary powstały w ramach finansowanego przez UE projektu EVA (Extended Visual Assistant).Ten rozszerzony asystent wizualny opiera się na widzeniu maszynowym, które rozpoznaje przedmioty, teksty i znaki oraz werbalnie opisuje to, co widzi. Jedną z bardziej użytecznych funkcji okularów jest możliwość poproszenia o zdalną pomoc przyjaciela lub znajomego, w sytuacji wymagającej na przykład zorientowania się w nieznanym terenie.

Aktualnie prowadzone jest testowanie funkcji nawigacji i wykrywania przeszkód za pomocą inteligentnych okularów. Testy prowadzone są na szeroką skalę, na całym świecie i zbierane informacje zwrotne w celu dopracowania produktu. Rozpowszechnianie okularów będzie odbywać się na targach i konferencjach,
a także w ramach partnerstwa z dystrybutorami, firmami ubezpieczeniowymi i systemami opieki zdrowotnej
i tam, gdzie to możliwe.

Dział Tyflologii będzie organizował kolejne spotkania mające na celu promowanie nowoczesnych rozwiązań tyfloinformatycznych ułatwiających naukę, rehabilitację oraz funkcjonowanie osób niewidomych
i słabowidzących we współczesnym świecie dla zainteresowanych ta tematyką osób.

Zapraszamy do kontaktu.