DOTYKANIE MĘKI PAŃSKIEJ w stacjach "Drogi Krzyżowej" autorstwa Piotra Kuscha

07-03-2013

Oglądanie rzeźby krzyża palcami.

Pokazane 7 marca 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zwanych Jabłonkami, przedstawienie Drogi Krzyżowej wyrosło z widzenia świata przez dotyk i nawiązuje do utrwalonego w architekturze laskowskiej Kaplicy piękna i prostoty. Jest realizacją projektu "Drogi Krzyżowej" współpracującej z artystą – Teresy Cwaliny. Ceramiczne stacje powstały co prawda przed ośmioma laty, ale rzadko bywają pokazywane. Uczniowie Jabłonek i ich goście mieli więc niezwykłą okazję odczytania tych prac-znaków.

Drewno i glina są materiałem, w którym Piotr Kusch – niewidomy rzeźbiarz odnajduje i zapisuje nie tylko to, co najważniejsze w jego świecie, ale i to, co określa miejsce, w którym przyszło mu być, Laski.

Odbiór rzeźb Piotra Kuscha wymaga od widza zatrzymania się, może nawet zamknięcia oczu i zawierzenia "patrzącym" palcom. Dotyk może – pokazuje Piotr Kusch – zbliżyć ku tajemnicy Drogi Krzyżowej. Potrzeba jedynie pewnego nabożnego skupienia, wyciągnięcia ręki, pochylenia się, a nawet uklęknięcia i na kolanach, jak przy wielkopostnej adoracji krzyża, przesuwania się powoli ku kolejnym stacjom Drogi Krzyżowej. Wszystko po to, by naprawdę zobaczyć i "nie być niedowiarkiem, lecz wierzącym".

Z rozważań "Przez Krzyż. Dotykanie Męki Pańskiej" (opracowała Alicja Szymańska, klasa pierwsza technikum).

Jezu, umęczony przez ludzi, wychodzisz w drogę na Golgotę. Na obolałych ramionach niesiesz krzyż; pod jego ciężarem upadasz, a każdy grzech nasz staje się biczem, belką i gwoździem, które Ciebie ranią. Pozwól pójść teraz z Tobą, Jezu, drogą krzyżową. Przemień moje serce, żebym umiała nieść swój krzyż.

Stacja pierwsza: Jezus na śmierć skazany

Jezu, Ty umarłeś na krzyżu za mnie i z miłości do mnie, a ja tak często o tym zapominam. Zajmuję się mało ważnymi sprawami. Nie widzę Ciebie, cierpiącego i umierającego. Nie dostrzegam tego, co powinno być sensem życia. Skupiony na własnym "ja" nie pamiętam o drugim człowieku.

Stacja druga: Jezus bierze krzyż na ramiona swoje

Jezu, Ty wziąłeś krzyż i zaniesiesz go na Golgotę. Chcę też wziąć swój krzyż i pójść za Tobą. Pomóż udźwignąć mi cierpienia i trudy życia codziennego. Niech one będą dla mnie krzyżem, który z Tobą dźwigam. Zmiłuj się nade mną, Jezu.

Stacja czwarta: Jezus spotyka Matkę

Jezu, Ty spotkałeś na drodze krzyżowej Matkę. Spraw, by za Jej wstawiennictwem w moim sercu wzmocniła się nadzieja, że nie jestem sam, gdy ciężko mi iść przez życie.

Stacja piąta: Szymon pomaga nieść krzyż Jezusowi

– Szymonie, Szymonie! Czemu mi pomagasz?
– Bo muszę; zmusili mnie strażnicy, żebym Ci pomógł nieść ten krzyż. Ja sam nie chciałem.
Szymon nie chciał. Był w tłumie, patrzył z daleka. Zmusili go. Ale kiedy pomaga już nieść krzyż, odkrywa, że ten skazaniec – Jezus jest kimś wyjątkowym. Spokojnie i z miłością do tych, którzy go obrażają, poniżają, dźwiga krzyż. Przymuszony Szymon staje się towarzyszem Jezusa w krzyżowej drodze.
– A ja? Jak jestem z Jezusem?

Stacja dziewiąta: Jezus trzeci raz pod krzyżem upada

Jezu, potykasz się i upadasz po raz trzeci. Nie masz już siły, aby wstać; a żołnierze – jakby tego nie widzieli i nie rozumieli – popychają, każą iść do końca.

Jezu, Ty trzy razy upadłeś pod ciężarem krzyża i podniosłeś się. Proszę, daj siłę, żebym podniósł się i ja, gdy upadnę.

Stacja dwunasta: Jezus na krzyżu umiera

Wykonało się.

Jezu, umarłeś za nas na krzyżu i tak wyzwoliłeś nas z niewoli naszych grzechów. Daj siłę do zwyciężania pokus, pokonywania słabości i lęku. Proszę Cię, niech Twoja miłość ogarnie mnie i tych ludzi, których spotkam na swojej drodze życia. Naucz mnie kochać i przebaczać.

Alicja Szymańska
Teresa Cwalina

Pierwszy robot

Nasi uczniowie na zawodach robotyki

W sobotę 3 marca drużyna dwóch uczniów Technikum Informatycznego wzięła
udział w ogólnopolskich zawodach robotyki Robomaticon. Dawid Kowalski i
Kamil Wiśniewski z klasy trzeciej zaprogramowali robota zbudowanego
przez Kacpra Kamzelskiego z klasy drugiej. Robot otrzymał nazwę ALF.
Wystartowali w konkurencji LegoSumo, w której wygrywa robot, który
zepchnie przeciwnika z ringu. Robot ALF zakwalifikował się do drugiego
etapu. Na sześć walk wygrał trzy pojedynki. Było to pierwsze zetknięcie
uczniów z programowalnymi zestawami EV3 firmy LEGO i pierwszy start w
zawodach robotyki. Na zawodach było dużo wystawców sprzętu robotycznego,
wiele ciekawych konstrukcji z różnych konkurencji w robotyce, a walkom
towarzyszyło mnóstwo emocji i radości. Uczniowie są bardzo
zainteresowani takim praktycznym wykorzystaniem nauki języka programowania.