Nasz przepis na Święta

19-12-2019

Okres przedświąteczny w Laskach mija na radosnym oczekiwaniu Bożego Narodzenia.

W adwencie dzień można rozpocząć od rorat. Jest to również czas wytężonej pracy. Uczniowie oprócz codziennych obowiązków w internatach oraz nauki w szkole, przygotowują świąteczne spotkania. W kuchenkach szkolnych unosi się zapach pierników, w pracowniach artystycznych wytwarzane są kartki, ozdoby, bombki, stroiki. Niekiedy można się natknąć na samego św. Mikołaja, który przy pomocy reniferów rozdaje prezenty. Z sal muzycznych słychać kolędy, a czasem nawet na ścieżkach, gdy komuś dopisuje dobry humor.

Artyści opracowują świąteczne przedstawienia. Trwają próby, szyją się stroje, tworzy się dekoracje, muzykę i choreografię.  W tym wszystkim znajdujemy jeszcze czas na modlitwę podczas adwentowego skupienia.

Każda ze szkół i internaty mają własne tradycje, dzięki czemu można napełnić się domowym ciepłem. Podczas spotkań wigilijnych w internatach możemy usiąść ze sobą przy stole, podzielić się opłatkiem i uśmiechnąć życzliwie.

Naładowani ciepłem rozpoczynamy z radością przerwę świąteczną.

Weronika Kolczyńska

Pierwszy robot

Nasi uczniowie na zawodach robotyki

W sobotę 3 marca drużyna dwóch uczniów Technikum Informatycznego wzięła
udział w ogólnopolskich zawodach robotyki Robomaticon. Dawid Kowalski i
Kamil Wiśniewski z klasy trzeciej zaprogramowali robota zbudowanego
przez Kacpra Kamzelskiego z klasy drugiej. Robot otrzymał nazwę ALF.
Wystartowali w konkurencji LegoSumo, w której wygrywa robot, który
zepchnie przeciwnika z ringu. Robot ALF zakwalifikował się do drugiego
etapu. Na sześć walk wygrał trzy pojedynki. Było to pierwsze zetknięcie
uczniów z programowalnymi zestawami EV3 firmy LEGO i pierwszy start w
zawodach robotyki. Na zawodach było dużo wystawców sprzętu robotycznego,
wiele ciekawych konstrukcji z różnych konkurencji w robotyce, a walkom
towarzyszyło mnóstwo emocji i radości. Uczniowie są bardzo
zainteresowani takim praktycznym wykorzystaniem nauki języka programowania.