Szkoła Policealna – kierunki kształcenia:
- technik masażysta
- technik tyfloinformatyk
- technik administracji
Szkoła zapewnia edukację młodzieży niewidomej i słabowidzącej.
Placówka jest dostosowana do potrzeb słuchaczy z wadą wzroku.
Zapewniamy:
- specjalistyczne pomoce dydaktyczne (m.in. rysunki wypukłe, modele),
- zaadaptowane materiały edukacyjne w druku brajlowskim,
- opiekę i pomoc tyflopedagoga, rehabilitanta wzroku i psychologa szkolnego
Zapewniamy również indywidualną naukę orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się oraz rehabilitację wzroku, która umożliwia lepsze wykorzystanie resztek widzenia.
Pracownia Psychologiczna służy pomocą wszystkim uczniom.
Budynek szkoły jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W trakcie nauki słuchacze odbywają miesięczną praktykę zawodową, prowadzoną w różnych zakładach pracy. Na zakończenie nauki słuchacze przystępują do zewnętrznego egzaminu zawodowego. W wyniku zdanego egzaminu otrzymują certyfikat zawodowy.
W Szkole Policealnej słuchacze mogą realizować program nauczania dla nowego zawodu tyfloinformatyk. Jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która zgłosiła do MEN projekt utworzenia i wdrożyła program nauczania dla zawodu technik tyfloinformatyk.
Szkoła posiada upoważnienia, udzielone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie, do zorganizowania etapu praktycznego egzaminów zawodowych w wyżej wymienionych zawodach.
Cykl nauczania w Szkole Policealnej dla każdego z zawodów trwa 2 lata (4 semestry).
Zawód: technik masażysta
Uczniowie/słuchacze zdobywają w trakcie nauki umiejętności w zakresie:
- wykonywania masażu medycznego;
- wykonywania masażu sportowego;
- wykonywania masażu kosmetycznego i profilaktycznego;
- prowadzenia działalności profilaktycznej, popularyzującej zachowania prozdrowotne.
Po ukończeniu tego kierunku kształcenia absolwenci, mimo trudnej sytuacji na rynku pracy, znajdują zatrudnienie w placówkach służby zdrowia. Po zdaniu egzaminu dyplomowego otrzymują tytuł technika masażysty.
Tutaj znajduje się podstawa programowa dla tego zawodu:
Cykl nauczania dla zawodu masażysty wynosi:
- w technikum – 4 lata
- w szkole policealnej – 2 lata (4 semestry)
Zawód: technik tyfloinformatyk
Tyfloinformatyk to specjalista z zakresu technologii wspomagającej, czyli osoba, która ma wiedzę na temat aktualnego poziomu rozwoju tej technologii, potrafi dobrać sprzęt i oprogramowanie wspomagające do rodzaju i stopnia dysfunkcji wzroku użytkownika komputera i nauczyć efektywnego ich używania.
Technik tyfloinformatyk może podjąć pracę jako osoba prowadząca szkolenie dla osób z dysfunkcją wzroku w zakresie oprzyrządowania specjalistycznego. Szkoleń takich potrzebują zarówno osoby niewidome i słabowidzące, które zaczynają pracować na komputerze (uczniowie, studenci), jak i osoby pracujące na komputerze od dłuższego czasu, które straciły wzrok lub ich wzrok ulega pogorszeniu (pracownicy, emeryci). Należy dodać, że instytucje, które współfinansują sprzęt i oprogramowanie dla osób z dysfunkcją wzroku, często oferują swoim beneficjentom również finansowanie szkoleń z zakresu technologii wspomagającej.
Technik tyfloinformatyk może też służyć pomocą pracodawcom przygotowującym skomputeryzowane stanowiska pracy dla osób z dysfunkcją wzroku (telemarketing, biura, urzędy). Może również współpracować z podmiotami odpowiedzialnymi za edukację osób niewidomych, takimi jak szkoły integracyjne (szkolenie uczniów i nauczycieli), czy wyższe uczelnie, które ostatnio dużą wagę przywiązują do zapewnienia niepełnosprawnym studentom odpowiednich warunków do nauki.
Należy zwrócić uwagę, że absolwenci kierunków informatycznych studiów wyższych nie posiadają kwalifikacji w zakresie technologii wspomagającej, gdyż treści te są bardzo specjalistycznym wycinkiem wiedzy informatycznej.
W zawodzie tyfloinformatyk wyodrębniono 1 kwalifikację: E.11–Obsługa oprogramowania i sprzętu informatycznego wspomagających użytkownika z niepełnosprawnością wzrokową.
W cyklu kształcenia realizowane są przedmioty teoretyczne i praktyczne takie jak: systemy i sieci komputerowe, technologie brajlowskie, urządzenia mówiące, oprogramowanie udźwiękowiające, oprogramowanie powiększające, administrowanie systemami operacyjnymi i język angielski zawodowy oraz 4-tygodniowa praktyka zawodowa w firmach związanych z branżą.
Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- projektowania stanowiska komputerowego dla użytkownika z niepełnosprawnością wzrokową
- konfigurowania i obsługi urządzeń i oprogramowania technologii wspomagającej
- prowadzenia instruktażu dotyczącego obsługi urządzeń i oprogramowania technologii wspomagającej w trakcie pracy z systemem operacyjnym i programami użytkowymi
Szczegółowe informacje o treściach nauczania dla zawodu tyfloinformatyk oraz umiejętnościach kształconych w trakcie nauki, można znaleźć w podstawie programowej nauczania
oraz w programie nauczania dla zawodu technik tyfloinformatyk (351204)
Cykl nauczania dla zawodu technika tyfoinformatyka wynosi:
w szkole policealnej – 2 lata (4 semestry)
Zawód: technik administracji
Uczniowie/słuchacze zdobywają w trakcie nauki umiejętności w zakresie następujących zadań zawodowych:
- wykonywania prac biurowych w jednostce organizacyjnej;
- sporządzania dokumentów dotyczących spraw administracyjnych;
- prowadzenia postępowania administracyjnego
Szczegółowe informacje o treściach nauczania dla zawodu technik administracji oraz umiejętnościach kształconych w trakcie nauki, można znaleźć w podstawie programowej zatwierdzonej przez MEN.