Chór "Leśne Ptaki" w Herzbergu

20-09-2013

Już po raz piąty odbyła się polsko-niemiecka wymiana między uczniami z Lasek i Ernst-Moritz-Arndt-Gymnasium (EMAG) w Herzbergu w Dolnej Saksonii, niedaleko gór Harzu. Nasi niemieccy przyjaciele chcieli, aby tegoroczna wymiana miała charakter muzyczny, zaprosili więc chór "Leśne Ptaki". Od 16 do 20 września 2013 roku młodzież uczestniczyła we wspólnych spotkaniach, wycieczkach i lekcjach.

Gospodarze zapewnili nam wiele wrażeń i atrakcji. Jesteśmy im wdzięczni szczególnie za pomysł zakwaterowania nas wspólnie z niemiecką młodzieżą i ich nauczycielami (nasz pobyt koordynowali nauczyciele gimnazjum: Claudia Oelze, Christina Geissler i Christian Gödeke), którzy na cały tydzień zostawili w domach swoje rodziny, aby być z nami. Mieszkając razem, mieliśmy wspaniałą możliwość, aby poznać się lepiej i więcej się o sobie dowiedzieć.

W poniedziałek po południu, pomimo ulewy, młodzież i nauczyciele powitali nas w Jugendgästehaus w Duderstadt. Po spacerze z przygodami, podczas którego część naszych uczniów z opiekunami zgubiła się w parku miejskim, i wspólnej kolacji zebraliśmy się w komplecie na spotkaniu powitalnym. Wieczór upłynął na śpiewaniu, graniu i zabawach integracyjnych.

We wtorek pojechaliśmy do zamku w Herzbergu, gdzie powitał nas burmistrz miasta oraz kustosz zamkowego muzeum. Razem z niemiecką młodzieżą zwiedzaliśmy ekspozycję, której największą atrakcją była możliwość pogłaskania prawdziwego, choć wypchanego, rysia. Z kolei nasi młodzi organiści cieszyli się, że mogą zagrać na zabytkowych organach. Popołudnie spędziliśmy w Duderstadt na przygotowaniach i próbach do koncertu, który miał się odbyć nazajutrz.

Wieczorem mocnym uderzeniem i kolejną atrakcją były warsztaty bębniarskie poprowadzone przez grupę "Miamaba". Warsztatowa sala na dwie godziny wypełniła się dźwiękami afrykańskich bębnów i instrumentów perkusyjnych. Młodzież dzielnie powtarzała na czterdziestu bębnach rytmy podawane przez prowadzących. "Leśne Ptaki" zaśpiewały kanon "Nie depcz trawy" z perkusyjną oprawą gospodarzy warsztatów, a na koniec wszyscy odtańczyli indiański taniec korowodowy.

Tego samego dnia pani Teresa Olędzka wraz z panią Gundel Hammer udały się do odległego Siegen, na grób pana Paula Hammera, zmarłego w maju tego roku wielkiego dobroczyńcy Lasek. Pani Teresa w naszymi imieniu złożyła na grobie, w dowód wdzięczności i pamięci, wieniec z flagami niemiecką i polską oraz zapaliła znicz.

Środowe przedpołudnie upłynęło na miejskim rajdzie po Duderstadt. Młodzież polska i niemiecka utworzyła kilkuosobowe mieszane grupy z jednym opiekunem. Każda realizowała swój własny program. Po powrocie do Jugendgästehaus grupy dzieliły się wrażeniami ze wspólnego spaceru.

Punktem kulminacyjnym całego tygodnia był koncert. Odbył się późnym popołudniem w środę 18 września, w auli EMAG (sala na 450 osób) z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i licznej publiczności. Dyrektor gimnazjum Brigitte Götz powitała nas serdecznym przemówieniem. Wyraziła radość z kontynuowania naszej wymiany, a także podkreśliła, jak ważna jest ona dla młodzieży niemieckiej. Podczas koncertu wystąpili gospodarze – szkolna orkiestra dęta, zespół instrumentów dętych oraz soliści z towarzyszeniem nauczycieli muzyki – Claudii Oelze i Christiana Gödeke. Swój program zaprezentowali również nasi uczniowie: Klaudia Sieradzka, Magdalena Gabara i Marcin Otrębski. Każde z nich zagrało na fortepianie na cztery ręce z panią Sławomirą Włoskowicz. Wystąpił także pianista Kamil Wiśniewski solo i w duecie z Dominikiem Strzelcem (śpiew). Druga część koncertu należała do chóru "Leśne Ptaki" prowadzonego przez panią Martynę Drabik-Dziedziczak. Chórzyści rozpoczęli swój występ od uczczenia pamięci pana Paula Hammera pieśnią "Pan jest mocą". Następnie chór wykonał: piosenkę Jerzego Wasowskiego "W domu ojczystym" z towarzyszeniem fortepianu, utwory renesansowe na cztery głosy – polski "Nieście chwałę mocarze" M. Gomółki, włoski "Tre villanelle" A. Banchieriego i angielski "Now is the month of maying" T. Morleya, a także opracowanie meksykańskiej melodii ludowej "La cucharacha". Na zakończenie koncertu wspólnie z młodzieżą niemiecką zaśpiewaliśmy po niemiecku i po polsku kanon "Oh wie wohl ist mir am Abend" ("Jakże wieczór miły bywa").

Występ naszej młodzieży został wspaniale przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, a w lokalnej prasie ("Harzkurier" z dn. 21 września 2013 r.) ukazał się artykuł o tym wydarzeniu.
http://www.harzkurier.de/kultur/lokales/beitrag-zur-voelkerverstaendigung-id1158534.html
W przerwie koncertu odbyła się kwesta na Szkołę Muzyczną w Laskach. Od pań Niny Assmuss i Marianne Ernst z Lions Club z Getyngi otrzymaliśmy w darze gitarę akustyczną. Na sali koncertowej oraz w foyer prezentowane były także zdjęcia z naszego tegorocznego pobytu w Herzbergu.
W czwartek pojechaliśmy na całodzienną wycieczkę do Goslar, średniowiecznego miasta cesarskiego, którego doskonale zachowane stare miasto oraz dawna kopalnia metali szlachetnych Rammelsberg wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po spacerze, podczas którego nasza młodzież obejrzała m.in. mosiężną makietę goslarskiej starówki, udaliśmy się na zwiedzanie dawnej kopalni. Wielkim przeżyciem dla naszych uczniów była jazda trzęsącymi się wagonikami do samego środka góry, a także możliwość własnoręcznej obsługi świdrów pneumatycznych, ładowania wagoników, a nawet uruchomienia efektu detonacji ładunków wybuchowych (z poprzedzającymi je okrzykami es brennt, es brennt, czyli pali się, pali się).

Wieczorem kolejny raz cieszyliśmy się wspólnym spotkaniem z niemiecką młodzieżą. Znowu był śpiew i zabawy, choć tym razem miały już charakter pożegnalny. Nasza młodzież rozegrała mecz goalballa. Gra bardzo się spodobała. Po krótkim przeszkoleniu i założeniu opasek na oczy niemieccy gimnazjaliści dołączyli do gry. Odbył się miniturniej dwóch mieszanych (widzący i niewidomi) drużyn.

W piątek uczestniczyliśmy w lekcjach w gimnazjum. Nasi uczniowie brali czynny udział w zajęciach ze sztuki i muzyki. Na warsztatach plastycznych powstały prace, które pokazały, jak bardzo wspólne spotkania poruszyły młodzież, zarówno polską jak i niemiecką. Na lekcji muzyki uczniowie nauczyli się pożegnalnego kanonu "Shalom chaverim". Nasi nauczyciele i opiekunowie spotkali się również z dyrektor EMAG Brigitte Götz. Po wczesnym obiedzie nadszedł czas pożegnania. Pani dyrektor wyraziła radość ze wspaniałej atmosfery spotkań i zapewniła nas o chęci dalszego pogłębiania kontaktów. Podziękowaliśmy za serdeczność i otwartość młodzieży oraz nauczycieli. Uczniowie obdarowali się wzajemnie słodyczami, a nasza młodzież dodatkowo otrzymała wyplecione własnoręcznie przez niemieckich rówieśników bransoletki przyjaźni. Serdecznościom i wzruszeniom nie było końca.

W podróży powrotnej, tak jak kilka dni wcześniej gdy jechaliśmy do Niemiec, zatrzymaliśmy się w Rzepinie, w Hotelu Park. Jego właścicielka, pani Jadwiga Leszczyńska, nie dość, że przyjęła naszą pokaźną grupę (33 osoby) na nocleg i posiłki za darmo, to jeszcze w sobotę rano podarowała nam skrzynkę świeżych owoców. W podziękowaniu zaśpiewaliśmy naszej Dobrodziejce krótki koncert, a ksiądz Sebastian odprawił w jej intencji dwie msze święte.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu: pani dyrektor Brigitte Götz, nauczycielom i młodzieży z Ernst-Moritz-Arndt-Gymnasium w Herzbergu, Lions Club Seesen-Osterode (fundatorowi wycieczki do Goslar), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Młodzieży, która sfinansowała koszty przejazdu oraz wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do tego, aby nasz wyjazd doszedł do skutku, a szczególnie paniom Gundel Hammer i Jadwidze Leszczyńskiej.

Martyna Drabik-Dziedziczak

fot. Monika Łoboda, Małgorzata Osnabiszyn-Turek, Paweł Pawelczyk

wróć