Święto Ośrodka 2017

16-05-2017

15 maja to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów, pracowników i przyjaciół Lasek. Tego dnia czas zwalnia, a Laskowskie ścieżki wypełniają się licznymi gośćmi, którzy przybywają z okazji Święta Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W tym roku nie  mogło być inaczej, tym bardziej, że świętowaliśmy podwójnie, bo również XX-lecie istnienia naszej Szkoły Muzycznej. Uroczystości rozpoczęliśmy przy grobie Matki Elżbiety Róży Czackiej, modląc się o Jej rychłą beatyfikację. Następnie wszyscy udaliśmy sie do Kaplicy M.B. Anielskiej na Eucharystię. Ksiądz Rektor zachęcał nas do przyjaźni z Duchem Pocieszycielem, abyśmy nie pozwalali się oskarżać i wzywał każdego za Świętym Pawłem - "Stań prosto na nogach!". Eucharystię uświetnił wspaniały śpiew Chóru Leśne Ptaki. Po uroczystym Błogosławieństwie przeszliśmy radośnie pod Dom Przyjaciół, gdzie odbyła się część artystyczna pod ogromnym namiotem postawionym specjalnie na tę okazję.

Pani Dyrektor Elżbieta Szczepkowska powitała wszystkich zebranych gości, a wśród nich: Jana Żychlińskiego - Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Witolda Malarowskiego - Wójta Gminy Izabelin, Ewę Przybyło - Burmistrz Miasta Rabki, Małgorzatę Mickiewicz - Zastępcę Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, Prof. Jadwigę Kuczyńską-Kwapisz - Dziekan UKSW, Dariusza Gellera - z Towarzystwa Polsko-Norweskiego. Aby z nami świętować przybyły do Lasek liczne reprezentacje naszych Ośrodków w Rabce i Gdańsku-Sobieszewie - na czele z dyrektorami Siostrą Irminą Landowską i Siostrą Idą Burzyk. Odwiedzili nas również Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół, a także zaprzyjaźnione firmy.

Wszyscy zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Testament", które napisała i wyreżyserowała Siostra Jana Maria Ściga - kierowniczka Internatu dziewcząt. Przedstawienie przybliżało osobę i duchowość Matki Elżbiety Róży Czackiej, za pomocą scenek ukazujących codzienność naszych uczniów, okraszonych szczyptą humoru i sporą dawką muzycznych doznań. W przygotowanie przedstawienia mocno zaangażowali się nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej, a całość muzyki do przedstawienia przygotował pan Grzegorz Bożewicz. Siostra Jana Maria napisała słowa, a Pan Grzegorz skomponował muzykę do Hymnu Ośrodka, którego premierę mogliśmy usłyszeć podczas przedstawienia. Po gromkich brawach głos zabrali: Dyrektor Elżbieta Szczepkowska, Prezes Paweł Kacprzyk, Matka Radosława Podgórska, pan Jan Żychliński i pani Ewa Przybyło.

Kolejnym punktem programu były spotkania w placówkach, gdzie odwiedzających czekały liczne atrakcje i niespodzianki przygotowane przez uczniów i pracowników. Gdy goście odwiedzili juz poszczególne placówki, mogli w kawiarence u Przyjaciół skosztować pysznych lodów i ciast.

Ostatnim punktem naszego świętowania był koncert Szkoły Muzycznej, który odbył się w Sali Organowej Centrum Rehabilitacji Zawodowej. Wyjątkowy koncert przygotowany specjalnie na XX-lecie Szkoły Muzycznej - w całości zagrali jej  absolwenci, którzy licznie przybyli na wspólne świętowanie. Po koncercie przemówiła do zebranych pani Dorota Habich - Wice Prezes PFRON, a  Dyrektor Elżbieta Szczepkowska przeczytała list, który z okazji Święta Ośrodka i Szkoły Muzycznej napisała do nas Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda. Na koniec czekała na wszystkich słodka niespodzianka - tort w kształcie fortepianu, który pokroiła wzruszona Dyrektor Szkoly Muzycznej - Beata Dąbrowska.