Jerzy Ratyński

Jerzy Ratyński
Jerzy Ratyński

Jest absolwentem Lasek. Ma 29 lat. Posługuje się resztkami wzroku. Obecnie mieszka z rodzicami w Trablicach i uczestniczy w zajęciach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Radomiu.
Swoją pierwszą wystawę rysunków miał w październiku 1993 roku w Galerii Szkolnej Ściana w Laskach, a w 1991 roku jego prace otrzymały wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Malarstwa Dziecięcego w Atenach. Reprodukowały je później pisma Credo oraz Cienie i Światło. Artykuły o Jurku i jego rysunkach ukazały się w Świecie Młodych i Asocjacjach.
W tych genialnie nieporadnych pracach - pisano - czysty spontaniczny kolor splata się z bezbłędnym wyczuciem kompozycji i darem syntezy. Świat Jurka łączy prostotę i wrażliwość dziecka z jakąś przedziwną dojrzałością, która wie, co to ból. W tym świecie żywiołowa i nieokiełznana radość miesza się jakoś dziwnie z melancholią i tęsknotą.
W styczniu tego roku Galeria Szkolna Ściana pokazała Malowane rymowanki. Kalendarz na dobry rok. W maju br. Jurek ponownie gościł u nas. Cieszę się - mówił - że mogę powracać do Lasek, w których przed laty odkryłem, że lubię rysować. Powstały nowe rysunki z cyklu Obrazki z Lasek i Wyprawa do Torunia. Prace można oglądać w Jabłonkach na wystawie, zorganizowanej przy współpracy z Działem ds. Absolwentów.

wróć