Teatr z kosmosu

02-03-2022

Ile waży jabłko na Marsie? Ciekawe, gdzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zaciekawieni tytułem sztuki, w piątek 25 lutego, pojechaliśmy do Teatru Baj. Przed spektaklem spotkaliśmy się z aktorami, którzy pokazali nam rekwizyty oraz lalki, które brały udział w przedstawieniu. Pełniejszy odbiór sztuki przez uczniów możliwy był również dzięki audiodeskrypcji.

Sceneria, stroje i rekwizyty przeniosły nas w kosmos, staliśmy się uczniami niezwykłej szkoły dla przyszłych kosmonautów. Niebieska poświata na scenie sprawiała wrażenie, że rzeczywiście tam jesteśmy. Naszym przewodnikiem był Michał Kwazar, który od dziecka fascynował się kosmosem. Czasami był chłopcem, a czasami kapitanem statku kosmicznego. Towarzyszyli mu rodzice, a w życiu dorosłym profesor i pani doktor. Dowiedzieliśmy się, co to jest przeciążenie i wykonaliśmy nawet ćwiczenie, aby tego doświadczyć. Przez chwilę byliśmy też w stanie nieważkości, ponieważ tak poruszają się astronauci w stacji kosmicznej. Byliśmy świadkami startu rakiety i katapultowania się załogi.

Nasi kosmiczni bohaterowie ważyli też jabłka i okazało się, że kilogram jabłek (było to 6 sztuk) waży na Marsie 370 gramów, czyli jedno jabłko waży 185 gramów. Ale kosmonauci nie jedzą jabłek, ponieważ mogą spożywać tylko produkty, które nie zostawiają resztek i są specjalnie zapakowane.

Przedstawienie było dla nas ciekawą przygodą, cieszyliśmy się również ze spotkania z aktorami i pracownikami teatru, którzy okazują nam zawsze wiele życzliwości i serca.

Beata Sawicka