RABKA-ZDRÓJ

RABKA-ZDRÓJ (500 - 560 m n.p.m.) jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie małopolskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych (tj. "zakopianka" droga z Krakowa do Zakopanego oraz droga do Nowego Sącza i Bielska).

Leży na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do Raby. Miasto cechuje się łagodnym mikroklimatem, małą ilością słabych wiatrów, niewielką ilością opadów i dużym nasłonecznieniem. Latem brak nadmiernych upałów, zimą dużych mrozów, bardzo dobre warunki solarne, suche powietrze, brak mgieł, duża ilość lasów sprzyjają leczeniu i rehabilitacji dzieci. Znajdują się tu źródła solanek, nowoczesne bazy lecznicze. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, a dogodne położenie umożliwia organizowanie wycieczek (Zakopane ok. 40 km, Kraków ok. 65 km, Morskie Oko ok. 60 km, spływ Dunajcem ok. 50 km).

Dziś Rabka nazywana jest "Miastem Dzieci Świata". Tytuł ten w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu Wojewoda Małopolski. W tym samym roku utworzono w Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce Muzeum Orderu Uśmiechu, obecnie przeniesione do nowej siedziby na terenie rodzinnego parku rozrywki "Rabkoland". Tu też znajduje się Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości. W Rabce odbyły się 3 Światowe Zloty Kawalerów Orderu Uśmiechu. Rabka ma własną scenę teatralną, jest nią Teatr Lalek "Rabcio". Przed zabytkowym budynkiem czynnej stacji kolejowej (zwanej kiedyś Domem Świętego Mikołaja) znajduje się pomnik świętego Mikołaja.

W parku zdrojowym znajduje się pomnik Jana Pawła II, przy którym ma swój początek jeden ze szlaków papieskich. Atrakcjami miasta są: uruchomiona 21 listopada 2006 roku fontanna przed kawiarnią Zdrojową oraz czynne od czerwca 2009 roku tężnie solankowe w Parku Zdrojowym.

Pierwsze wzmianki o Rabce pojawiły się w 1254 roku w dokumentach Bolesława Wstydliwego, kiedy to wieś była własnością Zakonu Cystersów ze Szczyrzyca. Wówczas warzyli sól z tutejszych źródeł o czym wspomina kronikarz Jan Długosz w swoim dziele. O eksploatacji źródeł soli mogą świadczyć do dziś zachowane nazwy miejscowe (np.: Słone, rzeka Słonka czy też Zasłone). Dopiero w 1364 roku, po 110 latach miała miejsce lokalizacja wsi. Kazimierz Wielki nadał Mikołajowi z Ujścia przywilej lokowania wsi pomiędzy rzekami Rabą, Słonką, Łętownią i Kasinką.

W pierwszej połowie XVI wieku Rabka przeszła w posiadanie rodziny Jordanów herbu Trąby. I tak w 1557 roku kasztelan Spytek Jordan założył parafię, a 6 lat później ufundował pierwszy drewniany kościół. W 1858 roku na prośbę właściciela Rabki (był nim wówczas Julian Zubrzycki) profesor Józef Dietl przeprowadził badania, które wykazały, iż solanki rabczańskie są jednymi z najsilniejszych wód jodowo-bromowych w Europie. Julian Zubrzycki przyczynił się do budowy uzdrowiska, oczyszczenia źródeł jak również budowy pierwszych pensjonatów o architekturze uzdrowisk szwajcarskich. W 1864 roku otwarte zostało uzdrowisko, a w 1887 roku pierwszy w Polsce i trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych.

NOCLEGI - OFERTA

Przez cały rok dysponujemy pokojami gościnnymi. Przyjmujemy gości indywidualnych oraz grupy zorganizowane na wypoczynek, turnusy rehabilitacyjne, rekolekcje, dni skupienia.

Kwoty uzyskane z wynajmu pokoi w pewien sposób pomagają nam w pokryciu części wysokich opłat administracyjnych. Otrzymujemy dotacje od Ministerstwa Edukacji Narodowej, jednak nie pokrywają one większości kosztów utrzymania naszej szkoły. Wydatki związane z prowadzeniem placówki dla dzieci wymagających szczególnej troski są bardzo wysokie, dlatego staramy się pozyskiwać pomoc finansową od instytucji oraz fundacji. Korzystamy również z ofiarności ludzi dobrej woli. Każda forma pomocy finansowej, w tym także wynajem pokoi, jest wsparciem naszej działalności na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących.

Mamy do dyspozycji pokoje gościnne: 1, 2, 3 i 4-osobowe.
Łazienki są wspólne - na dwa pokoje, są też pokoje pojedyncze z łazienkami.
Na pierwszym piętrze jest jadalnia dla gości, w której można skorzystać z kuchenki gazowej i mikrofalówki. Na każdym piętrze znajduje się aneks kuchenny. Do dyspozycji gości jest duży zamykany parking, dwa place zabaw i dostęp do WI-FI. 
Na terenie naszego Ośrodka mamy dwie kaplice: małą na piątym piętrze i dużą na parterze (na ok. 80 - 100 osób). Istnieje możliwość codziennego uczestnictwa we mszy świętej. Posiadamy dużą salę gimnastyczną, którą można wykorzystać na większe spotkania oraz dwie świetlice wyposażone w telewizory. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Aby zarezerwować noclegi prosimy o kontakt: tel. (18) 26 76 525

fot. archiwum szkoły