Wychowawcy

KIM JESTEŚMY? 

Jesteśmy pedagogami specjalnymi z przygotowaniem tyflologicznym z wieloletnim doświadczeniem pracy. Zapewniamy profesjonalną pomoc w procesie wychowania dziecka z dysfunkcją wzroku z dodatkowymi sprzężeniami (niepełnosprawność intelektualna, niepełnosprawność ruchowa, autyzm i inne).
Przygotowujemy naszych wychowanków do życia w społeczeństwie poprzez usprawnianie, usamodzielnianie, rozwój umysłowy oraz rozwijanie uzdolnień.

JAK DZIAŁAMY?
Nie boimy się wyzwań! Pomagają nam w tym nasze pasje i zainteresowania, w które angażujemy naszych wychowanków:

• KOCHAMY GÓRY – dlatego organizujemy piesze wycieczki i rajdy górskie, a w ramach treningu, chodzimy codziennie na spacery. Zdobyliśmy już wiele gorczańskich szczytów (m.in. Turbacz, Luboń), mamy za sobą wędrówki po Tatrach, marzy nam się Mont Blanc…

• CZUJEMY TEATR – we współpracy ze szkołą przygotowujemy małe i duże formy teatralne, które są wspaniałą okazją do odkrywania talentów, wyrażania emocji, a także nauką samodzielnego poruszania się w przestrzeni. Na deskach naszej sceny występujemy razem z wychowankami, co daje nam możliwość lepszego poznania się, budowania więzi. Nasze przedstawienia trafiają do szerszego grona odbiorców, występujemy dla lokalnej społeczności, a czasami wyjeżdżamy na małe tournée (Laski, Żywiec).
Chcielibyśmy zaprezentować się na deskach Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie…

• ŻYJEMY MUZYKĄ – w naszym gronie nie brakuje osób uzdolnionych muzycznie i grających na różnych instrumentach. Odkryte zdolności naszych wychowanków owocują licznymi występami na konkursach i festiwalach muzycznych na terenie Małopolski.
Nasz zespół wokalno-instrumentalny „Słoneczne nutki” zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Sekcja muzyczna podczas wtorkowych „wieczorów muzycznych” angażuje wszystkich wychowanków. Spotkania te są formą terapii i każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie (śpiew, gra na instrumentach, choreografia). Może kiedyś zdobędziemy złoty krążek?

• WYRAŻAMY SIĘ PRZEZ SZTUKĘ – są wśród nas dusze artystyczne, które swoim talentem plastycznym dzielą się z naszymi wychowankami. W czasie zajęć dzieci i młodzież zapoznają się z różnymi materiałami i nowymi technikami (od malowania palcami do trudnej techniki quillingu). Prace naszych wychowanków zdobywają liczne nagrody na lokalnych i ogólnopolskich konkursach. Może kiedyś zorganizujemy własny wernisaż?

• LUBIMY GOTOWAĆ – kulinarne inspiracje wychowawców przekuwane są w kuchence dydaktycznej na pachnące i smakowite potrawy (sałatki, wypieki, desery, itp.), które trafiają na stoły naszej jadalni, a często są wspaniałym upominkiem na okolicznościowe święta i grupowe uroczystości. Jeszcze nie bierzemy udziału w konkursach kulinarnych, ale przecież wszystko przed nami!

• FASCYNUJĄ NAS HISTORIE – czytamy różne książki i opowiadania, a także legendy o naszym regionie. Podczas cotygodniowych spotkań „Klubu Podróżnika” nasi młodzi odkrywcy wędrując „palcem po mapie” poznają nowe miejsca i ciekawostki z nimi związane. Może kiedyś pojedziemy w prawdziwą podróż dookoła świata?

CO MYŚLIMY?
Każdy człowiek jest inny. W codziennej pracy staramy się dotrzeć do każdego wychowanka, by zapewnić mu indywidualny rozwój na wielu płaszczyznach. Ważne są dla nas wartości społeczno-moralne, a naszym pragnieniem jest tworzenie na co dzień domowej i ciepłej atmosfery.