Internat

„Dom, w którym są dzieci i młodzież, powinien być pełen wesołości i radości. Wspomnienia z tego domu powinny być najmilszymi wspomnieniami życia” – staramy się realizować to przesłanie patronki Dzieła Lasek – Matki Elżbiety Czackiej, by naszym wychowankom stworzyć optymalne warunki i domową atmosferę, dającą im poczucie akceptacji, miłości i bezpieczeństwa, a zarazem zapewnić wszechstronny rozwój.

Dzieci i młodzież mieszkają w czterech grupach internatowych, nowocześnie i dobrze wyposażonych, przypominających domowe i ciepłe warunki. W skład każdej grupy wchodzą następujące pomieszczenia:

  • dwie duże sypialnie, gdzie nasi wychowankowie z pomocą wychowawców odrabiają lekcje, a na wygodnych tapczanach śnią najpiękniejsze sny,
  • wygodna i wielofunkcyjna świetlica, gdzie toczy się życie towarzyskie grupy – to miejsce na wspólne słuchanie muzyki, czytanie książek, zabawę, rozmowy na najbardziej błahe i poważniejsze tematy, to miejsce wspólnych spotkań, zbiórek tematycznych, a także grupowych uroczystości (imieniny, urodziny, itp.)
  • nowoczesne łazienki, gdzie każde dziecko ma swoją półkę z przyborami, gdzie wieczorami można zażywać kąpieli bąbelkowych w wannie lub korzystać z prysznica, a rano przed wyjściem do szkoły zadbać o swój image (piękna fryzura, czysta i radosna buzia), itp.

Posiłki – pachnące domem, smakowite i zdrowe (śniadanie, II śniadanie w szkole, obiad, podwieczorek i kolacja) nasi mieszkańcy spożywają na dużej jadalni, gdzie każda grupa ma swoje oddzielne pomieszczenie; to również miejsce wspólnego biesiadowania podczas internatowych i szkolnych uroczystości. W czasie codziennych posiłków nasze dzieci i młodzież uczą się samodzielnego posługiwania sztućcami, nalewania płynów i nakładania potraw. Tutaj degustujemy też wspólnie przygotowane wypieki i desery.

W internacie wychowankowie wzrastają w wartościach chrześcijańskich, mają możliwość pogłębiania swojej wiary poprzez wspólna modlitwę i udział w uroczystościach religijnych. 

Rozwijają swoje talenty, zainteresowania angażując się w zajęcia rewalidacyjne, muzyczne, plastyczne, kulinarne, teatralne, sportowe, poznawcze. Nasi mali artyści biorą udział w różnych konkursach, festiwalach i wydarzeniach kulturalnych na terenie regionu i całej Polski. Najwięcej osiągnięć mamy w konkurencjach plastycznych i muzycznych, bierzemy udział w spartakiadach sportowych, a nasz teatr wystawia swoje sztuki dla szerszego grona publiczności. Jest to wspaniała okazja do integracji ze środowiskiem ludzi widzących, do spotkania z rówieśnikami, do prezentowania swoich umiejętności i talentów, a przez to kształtowania w każdym wychowanku poczucia własnej godności i satysfakcji ze zdobywanych wyróżnień, nagród i dyplomów.


Najważniejszym naszym zadaniem jest usamodzielnianie dzieci tak, aby w przyszłości z wieloma czynnościami życia codziennego potrafiły poradzić sobie same. Po lekcjach – odrabianych indywidualnie z wychowawcą – w czasie popołudniowym dzieci korzystają ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, aktywnie korzystają z rekreacji i wypoczynku na terenie Rabki i okolic, wyjeżdżają na rożne ciekawe wycieczki, które pomagają poznać przyrodę, historię i otaczający nas świat. Na terenie Ośrodka posiadamy dwa atrakcyjne place zabaw, a chętni mogą korzystać z jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach, w zimie na sankach.

W naszym Internacie nie ma czasu na nudę! Oprócz codziennych zajęć i czynności, wiele czasu poświęcamy na zabawę, śmiech i taniec. Dobrą okazją są do tego zabawy andrzejkowa i karnawałowa, spotkanie ze św. Mikołajem, itp.

Cała wspólnota internatu: wychowawcy i wychowankowie – wspólnie angażują się w przygotowanie najważniejszych dla nas uroczystości: święta domu i spotkania opłatkowego. To mobilizacja wszystkich sił i pomysłów do wspólnych przedsięwzięć takich jak przedstawienia teatralne, gdzie na deskach naszej sceny spotykają się duzi i mali aktorzy. To wreszcie wspaniała okazja do pokazania swoich talentów, wyrażania emocji oraz wzajemnej integracji i pogłębiania relacji i przyjaźni między domownikami.

Internat to drugi dom – uczy, wychowuje i przymnaża radości!

fot. archiwum szkoły