KONCERT W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

18-01-2019

Uczniowie słuchają koncertu, fot. archiwum szkoły

W ramach Zajęć Kształtujących Kreatywność uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz siódmoklasiści wybrali się do  zamku w Suchej Beskidzkiej, na koncert  kameralny Zespołu Muzyki Dawnej im.„Gaspare Castiglione” .Suski zamek nazywany jest „Małym Wawelem”.
W Sali Rycerskiej, przy okazałym  kominku rozbrzmiewała muzyka dawna okresu renesansu  wykonywana na instrumentach: flet sopranowy, flet altowy, flet tenorowy, flet basowy, skrzypce, fidel, citola, dudy, bębny,  tamburyny, trójkąt, fortepian.
Młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności w  kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych strojów dworskich.
Pierwsza część koncertu poświęcona była tańcom europejskich dworów XVI-XVII wieku, druga zaś kolędom i pastorałkom staropolskim. Całość przeplatana barwnymi  komentarzami   pani Agnieszki Bernackiej, założycielki i kierownika  zespołu.
Pięknym, zamkowym wnętrzom, wspaniałej muzyce i strojom z okazałych obrazów przyglądał się Gaspare Castiglione oraz inni dawni właściciele zamku.