NOWY ROK Z PANIĄ MELODIĄ

08-09-2018

Uczestnicy oglądają stroje regionalne, w których prezentują się artyści z filharmonii, fot. archiwum szkoły

W nowym roku szkolnym witamy wszystkich radosną  wiadomością  8 września znowu spotkaliśmy się w naszym Ośrodku dla Dzieci Niewidomych im. Św. Tereski z artystami z Filharmonii Krakowskiej w ramach SPOTKAŃ MUZYCZNYCH Z PANIĄ MELODIĄ. Nasi gości jak zwykle zaskoczyli nas ,,oryginalnym pomysłem” na tę artystyczną imprezę! Tym razem bohaterami byli dwaj Krakowiacy grający na klarnecie i trąbce oraz ,,Łowicz” akordeonista. Jak przystało na muzyków... - artystów, nasi bohaterowi prezentując  swoje instrumenty starali się wszelkimi sposobami udowodnić, który instrument jest atrakcyjniejszy, ma większe możliwości melodyczno - akustyczne i interpretacyjne – przedstawiając je w konwencji klasyczno- humorystycznej ! Było więc granie muzyki popularnej, jazzowej i klasycznej; z ustnikiem i bez; bez trzymania rękoma instrumentu; w skrajnych rejestrach, a akordeonowy miech naśladował wiatr i groźnego niedźwiedzia! Oj działo się ! Inspiratorem tych ,,przekomarzanek  muzycznych” był tryskający humorem klarnecista, który za swą grę aktorską winien uzyskać Oskara! Odbył się "Tereskowy  Taniec z gwiazdami” tańce narodowe: oberek, krakowiak i polonez (którym co prawda nie ,,zaczęliśmy”, ale zakończyliśmy nasze spotkanie. Mieliśmy też możliwość podziwiania wzrokiem i dotykiem przebogatych strojów regionalnych: krakowskich i łowickich.
  W ,, uchu patriotycznym” stulecia Niepodległości Pani Melodia nauczyła nas krakowskiej piosenki ,,Płynie Wisła płynie po polskiej krainie, a dopóki płynie Polska nie zaginie”! Fantastycznie bawiliśmy się także odkrywając na nowo tradycyjną zabawę muzyczną do piosenki: ,,Nie chcę Cię”. W czasie spotkania nasi  wychowankowie mieli możliwość ,,namacalnego” zapoznania się z instrumentami  i sposobem gry na nich. Dziękujemy ,,Pani Melodio”, że znowu w tym roku zapozna nas Pani z nowymi muzycznymi Przyjaciółmi- Muzykami!