Laski przedszkole

Nasze przedszkole jako jedyne w Polsce prowadzi edukację i wychowanie dla dzieci niewidomych z możliwością opieki całodobowej. Znajduje się na skraju Puszczy Kampinoskiej na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej. Mieści się w budynku wolno stojącym, otoczonym dydaktycznym placem zabaw, służącym rekreacji, zabawie i nauce, a także rozwijaniu sprawności ruchowej i orientacji przestrzennej.

Przedszkole prowadzi trzy oddziały. Do dyspozycji są trzy sale dla grup, łazienki, sala zabaw nazywana "bawialnią". Dwie sypialnie, kuchenka, w której przygotowuje się 5 posiłków dziennie. Dysponujemy specjalistycznymi gabinetami: logopedycznym, terapii widzenia, psychologa, salą rehabilitacji ruchowej, basenem rehabilitacyjnym.

Głównym celem pracy w naszym przedszkolu jest rozwój aktywności dzieci ograniczonej przez brak bodźców wzrokowych.

Dzieci stają się coraz bardziej samodzielne, coraz mniej korzystają z pomocy dorosłych, same się myją, ubierają, spożywają posiłki. Poznają ludzi, przedmioty, zwierzęta, przyrodę, Wspólne zabawy ruchowe i gimnastyczne, gry i rytmika, zapewniają prawidłowy rozwój fizyczny.

Otwiera się przed nimi świat nieznany i nowy, pozwalający odkryć własną obecność wśród innych. Dzieci uczestniczą w zajęciach z rehabilitacji ruchowej, hipoterapii, a także zajęć na pływalni. Szczególną uwagę zwraca się na sprawność i koordynację ruchów, swobodne poruszanie się po różnorodnym terenie. W ten sposób zostaje zaspokojona podstawowa dla wieku przedszkolnego potrzeba ruchu, warunkująca prawidłowy rozwój dziecka.

Modelowanie, gry dydaktyczne i rozwijanie sprawności manualnych, usprawnianie dotyku prowadzą do osiągnięcia umiejętności tak potrzebnych w przyszłości do nauki brajla.

Zajęcia orientacji w przestrzeni przygotowują do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się. Rehabilitacja wzroku, pozwala dziecku korzystać z posiadanych możliwości wzrokowych przez usprawnienie funkcjonalne, ćwiczenie patrzenia, ćwiczenie widzenia, rozwijanie pojęć pamięci wzrokowej.

Staramy się, aby każde dziecko czuło się w naszym przedszkolu kochane, szczęśliwe, bezpieczne i akceptowane. Wychowanie w atmosferze akceptacji i tolerancji uczy budowania dobrych relacji z rówieśnikami i dorosłymi. Indywidualny rozwój dziecka prowadzi do osiągnięcia przez nie sukcesów na kolejnych etapach edukacji.