Udostępnij Bibliotekę Tyflologiczną

Mamy: 25 385,50 złBrakuje: 14 614,50 zł

Zbieramy: 40 000,00 zł Pomóż

 

Drodzy Przyjaciele Dzieła Lasek!

Dział Tyflologiczny w Laskach zajmuje się gromadzeniem, systematyzowaniem i udostępnianiem wiedzy o osobach niewidomych. Do realizacji tego celu konieczne jest przygotowanie i zaangażowanie specjalistów posiadających szerokie umiejętności i kompetencje z zakresu tyflologii. Informacje na ten temat można pozyskiwać między innymi poprzez studiowanie literatury. Częścią Działu Tyflologicznego jest Biblioteka Tyflologiczna.

Zależy nam bardzo, żeby księgozbiór tyflologiczny był unowocześniany i coraz bardziej dostępny dla szerokiego kręgu odbiorców niewidomych oraz zajmujących się i zainteresowanych światem osób niewidomych.

Biblioteka Tyflologiczna Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi powstała w latach 30. XX wieku i była utworzona przez Matkę Elżbietę Różę Czacką - niewidomą Założycielkę Towarzystwa i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek. Do dzisiaj jest to jedyna taka biblioteka w kraju, posiadająca unikalne zbiory z zakresu literatury tyflologicznej.

Trzon księgozbioru stanowią zarówno publikacje sprzed wielu lat, jak i nowości wydawnicze na temat osób niewidomych z zakresu tyflopedagogiki, pedagogiki i psychologii. Znajdują się u nas zbiory w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Gromadzimy czasopisma tyflologiczne z kraju i ze świata. Jednym z ciekawszych jest najstarsze francuskojęzyczne czasopismo pt.: „Le Valentin Haüy” - francuski przegląd zagadnień dotyczących osób niewidomych pochodzące z lat 1883-1893. Ponadto w zbiorach znajdują się druki zwarte i maszynopisy, czyli teksty nigdy nieopublikowane. Księgozbiór Biblioteki liczy ponad 10 000 woluminów.

Zbiory biblioteki przestały mieścić się na dostępnych półkach. Problem mogłyby rozwiązać regały samojezdne, które zwiększyłyby aż dwukrotnie powierzchnię magazynową. Konieczne jest również przygotowanie katalogu cyfrowego, co znacznie ułatwiłoby naszym niewidomym i zgłaszającym się czytelnikom dostęp do księgozbiorów oraz korzystanie z biblioteki.

Na realizację tego projektu potrzebujemy około 40.000 złotych.

Bardzo liczymy na Państwa wsparcie! Każda kwota przybliży nas do osiągnięcia przyjętego celu.

Aby dokonać wpłaty online wystarczy przejść do Formularza wpłaty i wybrać z listy celów: Klucz do wiedzy

Przelewy bankowe prosimy kierować na numer konta:
mBank 02 1140 1010 0000 4399 5800 1002 - wpisując w tytule Klucz do wiedzy

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji!!!