Archiwum 2013

Wigilia w Dziale

Wigilia w Dziale
Wigilia w Dziale

W czwartek 19 grudnia 2013 roku w Dziale odbyło się spotkanie opłatkowe. W tym roku na nasze zaproszenie przybyło wielu gości m.in. Prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi - mec. Władysław Gołąb wraz z małżonką, dyr. Ośrodka Elżbieta Szczepkowska, dyr. Szkół Specjalnych Wojciech Święcicki, dyr. Szkół Ponadgimnazjalnych Agata Kunicka, kierownik Internatu Szkoły Specjalnej Dorota Szczepkowska oraz osoby współpracujace z nami. Po podzieleniu się opłatkiem usiedliśmy do wspólnie przygotowanego stołu wigilijnego. Spotkanie zakończyło się śpiewaniem kolęd.

Spotkanie opłatkowe w sali św. Stanisława

Spotkanie opłatkowe
Spotkanie opłatkowe

18 grudnia 2013 roku do Lasek na spotkanie opłatkowe przybył J.E. ks. kardynał Kazimierz Nycz. Uczniowie szkoły średniej przygotowali występ dotyczący własnych przemyśleń na temat świąt Bożego Narodzenia. Prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb złożył wszystkim zebranym gościom najserdeczniejsze życzenia na nadchodzące święta. Na zakończenie J.E. ks. kardynał Kazimierz Nycz udzielił wszystkim błogoslawieństwa oraz podzielił się opłatkiem.

Świąteczna wysyłka życzeń

W tym roku wysłaliśmy ponad 3 tysiące kartek świątecznych z życzeniami do naszych absolwentów, osób zaprzyjaźnionych oraz instytucji z nami współpracującymi.

Dzień Białej Laski

Dzień Białej Laski
Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laski od 1970 roku obchodzony jest na świecie 15 października. Dzień ten jest okazją do przypomnienia, że w społeczeństwie żyją osoby niewidome i słabowidzące, a także zwrócenia uwagi na nurtujące ich codzienne problemy.
W ramach tego dnia Dział ds. Absolwentów zorganizował pokaz szkolenia Nordic Walking.
Nordic Walking to marsz ze specjalnymi kijami na świeżym powietrzu. Jest bardzo przydatnym, poprawiającym kondycję sportem dla osób niewidomych. 
Między innymi zwiększa możliwości dobrego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, społecznym i zawodowym, a także ułatwia osiągnięcie niezależności. 

Bez barier do własnej firmy

Logo
Logo

Tylko do 14 października 2013 roku można zgłaszać się do bezpłatnego udziału w projekcie EFS "Zostań kreatywnym przedsiebiorcą". Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Warszawie zaprasza osoby niepełnosprawne ze środowiska akademickiego, w tym studentów, doktorantów i naukowców, które planują założyć firmę.

Kurs Business English, metodyka PRINCE2, biznes plan i trening twórczego myślenia to tylko niektóre z punktów weekendowego programu "Akademia Przedsiębiorczości". Organizatorzy stawiają na kompleksowość przygotowania do założenia i prowadzenia firmy. Oprócz atrakcyjnej tematyki, uczelnia zapewnia trenerów z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi i doradztwo indywidualne. Wszystko w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szczegóły na temat projektu i rekrutacji na stronie internetowej 
www.kreatywnyprzedsiebiorca.vizja.pl

Dzień Absolwenta

Przypominamy o nadchodzącym Dniu Absolwenta, który odbędzie się 13 października 2013 roku (niedziela). Rozpoczniemy mszą świętą w kaplicy centralnej o godz. 11:00, następnie nawiedzimy cmentarz zakładowy, a o godz. 13:00 zapraszamy wszystkich na agapę oraz wspólne śpiewanie do domu św. Stanisława.

Dzień Absolwenta

Dzień Absolwenta
Dzień Absolwenta

W dniach 11-13 października 2013 roku odbył się zjazd Absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej roczników 1985-1987.

Przybyli uczestnicy wzieli udział w koncercie Szkoły Muzycznej, który odbył się w internacie dziewcząt, a także w oficjalnym spotkaniu z Zarządem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Kierownictwem Ośrodka oraz nauczycielami, wychowawcami i przyjaciółmi.

Kolejnym punktem w programie były "wieczorne Polaków rozmowy", czyli czas przeznaczony na wspomnienia z lat szkolnych oraz integrację. W niedzielę 13 października 2013 roku uczestnicy zjazdu wzieli udział w corocznym Dniu Absolwenta, który rozpoczął się mszą świętą w kaplicy o godz. 11:00. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz zakładowy by tam pomodlić się za wszystkich zmarłych nauczycieli, wychowawców i wychowanków.

O godzinie 13:00 wszyscy udali się do internatu dziewcząt na agapę, a także przedstawienie pt. "Bajka o szczęściu".
Przed występem uczniów z internatu chłopców głos zabrał Prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb. Przekazał informację na temat otrzymanej nagrody Totus 2013 przyznanej Towarzystwu w kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza".

Zebrani goście i Absolwenci mieli możliwość zobaczenia z bliska i dotknięcia statuetki w postaci Anioła.
Spotkanie Absolwentów zakończyło się wspólnym śpiewem.

Start dla innowacyjnych firm II

Start Dla Innowacyjnych Firm II

CHCESZ ZAŁOŻYĆ BIZNES?
ZGŁOŚ SIĘ DO PROJEKTU!

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie (we współpracy z firmą Atfin Sp. z o.o.) 20 września rozpoczyna rekrutację do II edycji projektu "Start dla innowacyjnych firm II".


Oferujemy:

- bezpłatne szkolenia i doradztwo:
9 modułów szkoleniowych, z których wybierzesz 3 najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.
2 godziny indywidualnego doradztwa w wybranym zakresie: marketingu, prawnych aspektów prowadzenia działalności, pozyskiwania finansowania zewnętrznego, biznesplanu, zarządzania zasobami ludzkimi, prawa własności intelektualnej. 
25 godzin doradztwa zaawansowanego podczas którego możliwe będzie opracowanie np. statutu spółki, długofalowej strategii czy biznes planu.

- bezpłatne badania marketingowe

- kompleksową wiedzę z zakresu zakładania i profesjonalnego prowadzenia firmy

- dostęp do wielu ekspertów m.in. zarządzania, przedsiębiorczości i innowacjiREKRUTACJA TRWA!
NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO
31 PAŹDZIERNIKA 2013
Szczegółowe informacje na stronie projektu:
www.innowacyjnefirmy.vizja.pl

Niewidomi na tandemach

Powstaje baza pomagająca niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami (oraz - w razie potrzeby - także tandemy do wspólnych jazd).

Bardzo proszę zainteresowanych niewidomych oraz wolontariuszy do rejestrowania się na stronie www.niewidominatandemach.gt.pl/

Pozdrawiamy serdecznie.


Waldemar Rogowski
screenreaders@gmail.com
tel 608 609 969 Kuba Terakowski - koordynator bazy
terakowski@gmail.com
tel. 603 305 401

Nowa Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

W sobotę - 6 lipca 2013 roku, Siostry zgromadzone na XI Kapitule Generalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża wybrały nową Przełożoną Generalną - Matkę Radosławę Podgórską. Matka Radosława była w czasie trwania ostatniej kadencji radną generalną oraz mistrzynią nowicjatu, prowadziła także ze strony Zgromadzenia procesy beatyfikacyjne: Matki Elżbiety Róży Czackiej i Ojca Władysława Korniłowicza.

Życzymy Matce Radosławie Bożego błogosławieństwa i modlimy się o światło Ducha Świętego do pełnienia zadań, które czekają Ją w nowej roli.

Rekolekcje ewangelizacyjne odnowy w Duchu Świętym

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM

25.08- 01.09 2013 R.

DOM REKOLEKCYJNY W LASKACH

DLA KOGO: Dla wszystkich, którzy ukończyli 17 lat a przeżywają tęsknotę za Bogiem; nie znają Boga lub znają Go za mało; stracili sens życia lub pogubili się w życiu.

KRÓTKI OPIS: W czasie rekolekcji głoszone jest podstawowe orędzie chrześcijańskie o Bogu, który kocha, o Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał dla zbawienia każdego człowieka, o Duchu Świętym, który uświęca i daje moc do szcześliwego życia zgodnego z wolą Boga.

CEL REKOLEKCJI: 
• spotkanie z Bogiem i doświadczenie Jego miłości,
• pogłębienie decyzji oddania się Chrystusowi jako Panu
• modlitwa o nowe wylanie darów Ducha Świętego

Zapraszamy szczególnie osoby niewidome i słabowidzące wszystkie materiały rekolekcyjne dostosowane będą do ich potrzeb. Koszt: 380 zł dla osób spoza Ośrodka; natomiast uczniowie i absolwenci Ośrodka – 200 zł.

Zgłoszenia przyjmują: p. Marzena Olkowska, tel.: 664-818-862 lub 789-277-887, 
mail: marz.olkowska@gmail.com oraz Ks. Sebastian Wyrzykowski (od 01.08.2013 r.), tel.: 515-137-111, mail: talpa81@gmail.com

Szczegółowe informacje na stronie www.bartymeusz.mywebzz.com

Dzień otwarty dla dziennikarzy w Dziale ds. Absolwentów w Laskach

W dniu 17 czerwca 2013 roku, podczas dnia otwartego dla dziennikarzy w Dziale ds. Absolwentów, odbyło się spotkanie promujące stanowisko pracy dla osób niewidomych – operator Wirtualnego Contact Center.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele: "Pulsu Biznesu", miesięcznika "Forbes", "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej" oraz "Jedynki" Polskiego Radia.

Do zgromadzonych przemawiali: Władysław Gołąb – Prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi (TOnO), Agnieszka Kłosowska-Dudzińska – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Programowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), dyrektor Eugeniusz Wilczyński z PFRON-u, Krystyna Konieczna – kierownik Działu ds. Absolwentów TOnO, koordynator projektu "Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III", Andrzej Michelis – właściciel firmy Estel, przedstawiciel pracodawców zatrudniających osoby niewidome oraz Jan Gawlik – architekt platformy Wirtualnego Contact Center dla niewidomych.

Po wystąpieniach prelegentów odbyła się prezentacja pracowni szkoleń operatorów WCC i stanowiska pracy osoby niewidomej. Platforma Wirtualnego Contact Center dla osób z dysfunkcjami wzroku powstała w ramach projektu "Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III".
Przed wyjazdem dziennikarze odwiedzili Szkołę Podstawową i Gimnazjum.
Spotkanie zorganizowała Agencja Grayling Poland – serdecznie dziękujemy.

Krystyna Konieczna


Więcej na:
http://kariera.forbes.pl/nowe-zawody-dla-niewidomych-prawo-handel-i-marketing,artykuly,156946,1,1.html

Dzień patronalny Działu Absolwentów

12 czerwca 2013 roku pracownicy Działu ds. Absolwentów dzień rozpoczeli mszą świętą o godz. 8:00 w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej. Jest to dzień patrona Działu: błogosławionego Ojca Michała Czartoryskiego - patrona chorych na oczy.

Poświęcenie odnowionych pomieszczeń


W związku z zakończeniem prac dotyczących dostosowania pomieszczeń Działu ds. Absolwentów do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, w dniu 28 maja 2013 roku o godzinie 13:30 ks. Rektor Sławomir Szczepaniak poświecił odnowione pomieszczenia Działu ds. Absolwentów.
Dziękujemy przybyłym gościom za wspólną modlitwę.

Święto Ośrodka


15 maja 2013 roku obchodziliśmy święto Ośrodka. Uroczystości rozpoczeły się mszą świętą w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej. Następnie wszyscy udali się do internatu dziewcząt, gdzie przybyłych gości powitał Prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb. Kolejnym etapem spotkania były występy dzieci oraz młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Mogliśmy między innymi zobaczyć występy muzyczne dzieci ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Młodzież szkół podnadgimnazjalnych przygotowała pokaz mody - strojów wykonanych w laskowskiej pracowni dziewiarskiej. Szkoła Świętego Maksymiliana przedstawiła spektakl oparty na pismach Ojca Kolbego.

Trzecią cześcią programu było zwiedzanie Ośrodka. Do wyboru były cztery ścieżki: historyczna, szkolna, wychowawcza oraz rewalidacyjna.

W tym roku medalem Pax et Gaudium in Cruce za wieloletnią pracę w Towarzystwie Opieki nad Ociemnialymi zostal wyróżniony Piotr Grocholski.


Uroczystości zakończyły się wspólną modlitwą przy grobie Matki Elżbiety Róży Czackiej. Tego dnia minęła pięćdziesiąta druga rocznica śmierci Założycielki Lasek.święto ośrodka

Nowy Rok a z nim nowe możliwości dla Ciebie - zapraszamy

W dniu 13 grudnia 2012 roku została podpisana umowa partnerska dotycząca realizacji projektu Wsparcie Osób Niewidomych na Rynku Pracy III. Projekt skierowany jest do osób niewidomych w wieku aktywności zawodowej z terenu całej Polski. Obejmuje także wsparciem ich rodziny i najbliższe otoczenie.

Celem projektu jest zwiększanie szans osób z dysfunkcją wzroku na rynku edukacyjnym i rynku pracy.

Czterdziesta rocznica śmierci Henryka Ruszczyca

Dnia 3 stycznia 2013 roku w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej została odprawiona msza święta w 40. rocznicę śmierci Henryka Ruszczyca - ojca polskiej szkoły rehabilitacji zawodowej osób niewidomych. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz zakładowy, gdzie pomodlili się za zmarłego nauczyciela.

Uroczystość zakończyła się kawą i poczestunkiem w Domu Przyjaciół imienia Henryka Ruszczyca.