Archiwum 2012

Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Laskach

W czwartek 20 grudnia 2012 roku miała miejsce pierwsza w historii wizyta  Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi. 
Na początku spotkał się z uczniami i gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej.
Następnie w domu św. Stanisława odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pan Władysław Gołąb - Prezes Zarządu

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pani Cecylia Czartoryska - Dyrektor Domu Małego Dziecka Niewidomego

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pan Piotr Grocholski - Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych
Ksiądz Kazimierz Olszewski - wieloletni katecheta niewidomych
Pani Dorota Święcicka - lekarz pediatra-okulista
Pan Antoni Święcicki - wieloletni Kierownik Zakładu Leczniczo-Rehabilitacyjnego
siostra Barbara Wosiek - Członek Zarządu

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pani Krystyna Konieczna - Kierownik Działu ds. Absolwentów
Pani Agata Kunicka-Goldfinger - Dyrektor Szkół Ponadgimnazjalnych

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Pan Józef Placha - Sekretarz Zarządu

Spotkanie opłatkowe w internacie dziewcząt

19 grudnia 2012 roku do Lasek na spotkanie opłatkowe przybył J.E. ks. kardynał Kazimierz Nycz. Dziewczęta z grupy VIII przygotowały adwentowo-świąteczne rozmyślanie "Przyniesie Pokój i Miłość". Wysłuchaliśmy życzeń od przedstawicieli wspólnoty Lasek oraz podzieliliśmy się opłatkiem. 
Na zakończenie J.E. ks. kardynał Kazimierz Nycz udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Wigilia w Dziale

We wtorek 18 grudnia 2012 roku w Dziale ds. Absolwentów odbyło się spotkanie opłatkowe. Na zaproszenie pracowników Działu przybyli m. in. Prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi - mec. Władysław Gołąb wraz z małżonką, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - Matka Anna Maria Sikorska, dyr. Generalny Szymon Sławiński i Prezes Fundacji FUND FOR THE BLIND W Londynie Tadeusz Potworowski z córką Gabrielą.
Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem usiedliśmy do stołu zastawionego własnoręcznie przygotowanymi potrawami. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek.

Świąteczna wysyłka listów

Katarzyna Krupa i Anna Malkus siedzą przy stole i pakują życzenia do kopert
Katarzyna Krupa i Anna Malkus siedzą przy stole i pakują życzenia do kopert

Zakończyliśmy akcję pakowania i wysyłki życzeń świątecznych do naszych absolwentów, osób zaprzyjaźnionych, a także instytucji z nami współpracującymi. W tym roku wysłaliśmy ponad 3 tysiące kartek.

IDOL 2012

Na scenie Pan Marian Szulc po otrzymaniu statuetki
Na scenie Pan Marian Szulc po otrzymaniu statuetki

W dniu 6 grudnia 2012 roku w trakcie X edycji międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND przyznano nagrody IDOL 2012. Statuetkę w kategorii 
Idol Środowiska - osoba której najwięcej zawdzięczamy, otrzymał nasz kolega z Działu Absolwentów Marian Szulc.
Hasłem przewodnim konferencji był "Świat dotyku i dźwięku". Tematem tegorocznej edycji była "Kultura, sport i turystyka w służbie nowoczesnej rehabilitacji inwalidów wzroku".

Głównymi atrakcjami konferencji były m.in.:

  • panele tematyczne,
  • międzynarodowa wystawa sprzętu rehabilitacyjnego i oprogramowania,
  • popularnonaukowa sesja merytoryczna,
  • wystawa książek i audiobooków,
  • pokaz filmów z audiodyskrypcją,
  • turnieje i pokazy sportowe: ping-pong, strzelectwo oraz golf dla niewidomych.

Wyróżnienie naszego pracownika

Dyplom Uznania Fundacji Szansa dla Niewidomych
Dyplom Uznania Fundacji Szansa dla Niewidomych

Dnia 24 października 2012 roku z okazji 20-lecia działalności Fundacji Szansa dla Niewidomych odbyły się uroczystości rocznicowe. 
Za działalność publiczną, która w sposób szczególny pomaga niewidomym i niedowidzącym, a także wzbogaca świat dotyku i dźwięku przyznano specjalne wyróżnienia. 
Decyzją władz Fundacji, dyplomem okolicznościowym został uhonorowany nasz kolega z Działu - Marian Szulc. Jednocześnie otrzymał nominację do konkursu Idol 2012, X edycji międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

Stypendia

Nadeszła jesień w związku z tym do Działu przychodzą absolwenci Lasek, którzy starają się o przyznanie stypendium. W tym roku przewidujemy około 55 stypendiów.

Dzień Absolwenta

W niedzielę 14 października 2012 roku (jak co roku - w drugą niedzielę października) odbyło się spotkanie Absolwentów Lasek. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą św. którą odprawił ks. bp Bronisław Dembowski. Podczas eucharystii udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszego Ośrodka.

Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz zakładowy, gdzie w ciszy i zadumie mogli pomodlić się za zmarłych nauczycieli, wychowawców i wychowanków. Około godziny 13.00 udali się na agapę przygotowaną w internacie dziewcząt, a także przedstawienie pt. "Co w duszy gra", które zaprezentowała grupa VIII z internatu dziewcząt.
Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2012 roku obchodzono w Laskach Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji o godz. 9:00 została odprawiona msza święta w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej, natomiast o godz. 12.00 wszyscy udali się do Domu Przyjaciół na spotkanie przy kawie. Podczas spotkania miało miejsce uroczyste wręczenie Medalu Edukacji Narodowej doktorowi Włodzimierzowi Wysockiemu - absolwentowi Lasek.

Dyplomy uznania za wieloletnią pracę w Dziele Matki Róży Czackiej otrzymali: Krystyna Wypich oraz nasz kolega z Działu Absolwentów Marian Szulc.

Dzień Absolwenta

Przypominamy, że jak co roku w drugą niedzielę października, tj. 14.10.2012 roku będziemy wspólnie świętować Dzień Absolwenta. 
Uroczystość rozpocznie się mszą św. o godz. 11.00 w kaplicy, następnie przejdziemy na cmentarz zakładowy. 
Około godziny 13 udamy się  do domu św. Stanisława na agapę, a także część artystyczną pt. "Co w duszy gra". Spotkanie zakończy się wspólnym śpiewem wszystkich uczestników.

Serdecznie zapraszamy.

"Technologiczne szczyty w zasięgu ręki"

W dniach od 1 do 8 sierpnia 2012 roku na terenie placówki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Rabce-Zdroju pracownicy Działu ds. Absolwentów przeprowadzili warsztaty rehabilitacji społecznej w ramach projektu "Technologiczne szczyty w zasięgu ręki" realizowanego przy wsparciu Fundacji Orange.

Celem warsztatów było przeciwdziałanie t-wykluczeniu niewidomych absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach, a także pomoc w usamodzielnieniu się i maksymalnym uniezależnieniu od ich widzących bliskich, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w życiu codziennym.

Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach i ćwiczeniach dotyczących użytkowania urządzeń elektronicznych dostępnych dla osób niewidomych. 
Poznali darmowe aplikacje na telefon komórkowy umożliwiające korzystanie z rozkładu jazdy komunikacji miejskiej oraz wykorzystywanie nawigacji GPS do samodzielnego poruszania się.
Nauczyli się korzystać z e-podpisu i darmowego screen readera NVDA. Mieli możliwość przetestować kilka urządzeń codziennego użytku dostosowanych do potrzeb osób niewidomych (np. "mówiący" termometr).

Skorzystali także z warsztatów psychologicznych oraz indywidualnych konsultacji ze specjalistami.

Poza aspektem edukacyjnym chętni uczestnicy projektu wzięli udział we wspinaczce na górę Grzebień, wyjeździe do kompleksu basenowego ośrodka uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego w Bukowinie Tatrzańskiej, wycieczce do Zakopanego, gdzie kolejką linowo-terenową wjechali na Gubałówkę oraz w zwiedzaniu Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Śp. Paweł Rozwadowski

25 lipca 2012 roku zmarł Paweł Rozwadowski - absolwent Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach - ukończył szkołę zawodową w 1982 roku.
Msza święta w intencji śp. Pawła zostanie odprawiona we wtorek 25 września o godzinie 17.30 w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach.

Odwiedziny absolwentów

Pomimo wakacji i panujących upałów Dział ds. Absolwentów nie świeci pustkami. Przez całe lato odwiedziło nas wielu byłych wychowanków Ośrodka.
Przyjeżdżają nie tylko z prośbą o pomoc lub poradę, ale także po to, by powspominać czas spędzony w Laskach, opowiedzieć o tym, co się u nich zmieniło, a niekiedy też, by przedstawić nam najmłodszych członków swoich rodzin.

Urodziny Pana Marka

12 lipca 2012 roku w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej odprawiona została msza święta w intencji Mariana Szulca z okazji 70. rocznicy urodzin.
Po niej zostało odśpiewane tradycyjne "Sto lat" dla jubilata, posypała się moc życzeń, wręczone zostały kwiaty i podarki, a zgromadzeni goście - pracownicy Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, siostry oraz przybyli absolwenci zostali poczęstowani urodzinowymi cukierkami.

Spotkanie z maturzystami

Tegoroczni maturzyści 29 czerwca 2012 roku odebrali wyniki swoich egzaminów. Z dyplomami w dłoniach pojawili się w Dziale ds. Absolwentów, by pochwalić się uzyskanymi wynikami oraz opowiedzieć o planach na przyszłość. 

Dzień patronalny Działu Absolwentów

Dzień 13 czerwca 2012 roku zaczął się poranną mszą św. w intencji pracowników Działu ds. Absolwentów. Od tego roku będzie to dzień patrona Działu  - błogosławionego ojca Michała Czartoryskiego - opiekuna chorych na oczy.

Spotkanie z rodzicami uczniów z gimnazjum

W dniach 1-2 czerwca 2012 roku odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów klas gimnazjalnych.

Piewrwszego dnia rodzice zapoznanali się z zadaniami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, poznanli uprawnienia osób niepełnosprawnych oraz uczestniczyli w warsztacie społecznym pt.:"Osoba niewidoma w rodzinie - jak poruszać się z osobą niewidomą".

Drugiego dnia odwiedzili Dzial ds. Absolwentów, gdzie indywidualnie rozmawiali o przyszłości swoich dzieci. Mieli okazję zobaczyć pracownię tyfloinformatyczną oraz dowiedzieć się wiele na temat nowoczesnych technologii przyjaznych osobom niewidomym. Rodzice uznali to spotkanie za bardzo potrzebne i przydatne.

Święto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach

15 maja 2012 roku w 90. rocznicę rozpoczęcia budowy Zakładu w Laskach obchodziliśmy Święto Ośrodka. Była to również 51. rocznica śmierci Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą św. pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Kazimierza Romaniuka. Po mszy św. wychowankowie, pracownicy i goście obejrzeli spektakl o listach Matki Elżbiety Róży Czackiej do Antoniego Marylskiego i późniejszych wspomnieniach kapłana Antoniego pt: "PORTRETU ODSŁONA ÓSMA - FUNDAMENTY". Teksty listów były czytane przez aktorów Halinę Winiarską i Jerzego Kiszkisa.

Po spektaklu życzenia dla pracowników Ośrodka złożyli m.in. Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, Prezes Towarzystwa Polsko-Norweskiego Dariusz Geller i Bronisław Chodorowski, Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. Tadeusza Czackiego.
Wyrazem wdzięczności za przyjaźń i pomoc Laskom było wręczenie Medalu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi PAX ET GAUDIUM IN CRUCE J.E. ks. Biskupowi Kazimierzowi Romaniukowi. Po uroczystościach wszyscy spotkali się przy kawie.

Drogi Absolwencie!

Drogi Absolwencie!
Dział ds. Absolwentów Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi przy wsparciu Fundacji Orange rozpoczyna realizację projektu pt.: "Technologiczne szczyty w zasięgu ręki".

Informacje o projekcie

Cele projektu:

1. Przeciwdziałanie t-wykluczeniu osób niewidomych poprzez organizację warsztatów rehabilitacji społecznej.

2. Usamodzielnienie się osób niewidomych, prowadzące do maksymalnego uniezależnienia się od ich widzących opiekunów/przewodników.

3. Uświadomienie rodzinie i najbliższemu otoczeniu osób niewidomych istniejacych możliwosci wykorzystania nowych technologii teleinformacyjnych w rehabilitacji osób niewidomych.

Imieniny s. Tabity

11 maja 2012 roku po raz kolejny mieliśmy zaszczyt wraz z siostrą Tabitą Magdziarz świętować jej imieniny.
Z tej okazji życzymy jej zdrowia, opieki Maryi i błogosławieństwa Bożego na dalsze lata posługi w Zgromadzeniu.

"Jajko", czyli wielkanocne spotkanie w Dziale Absolwentów

W Wielkim Tygodniu 2 kwietnia 2012 roku w Dziale ds. Absolwentów odbyło się wielkanocne spotkanie pracowników Działu. W spotkaniu uczestniczyli również Prezes Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi pan Władysław Gołąb wraz z Małżonką. Zgodnie z polską tradycją uczestnicy zasiedli przy wspólnym stole, by w świątecznej atmosferze podzielić się jajkiem, będącym symbolem nowego życia, oraz by złożyć sobie życzenia świąteczne i spożyć przygotowane wspólnie tradycyjne wielkanocne potrawy i wypieki.

"Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III"

W dniu 20 lutego 2012 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił wyniki wyboru oferty w otwartym naborze Partnerów w celu wspólnej realizacji projektu systemowego pn.: "Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III".
W wyniku przeprowadzonej oceny formalnej i merytorycznej do wspólnej realizacji projektu wybrano Polski Związek Niewidomych i Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Wkrótce więcej informacji na temat realizacji projektu.

Zapraszamy do współpracy.

Kolęda

15 lutego 2012 roku mieliśmy zaszczyt gościć w Dziale Absolwentów ks. Grzegorza, który przybył do nas z wizytą duszpasterską. Mamy nadzieję, że dzięki błogosławieństwu, które od Niego otrzymaliśmy i wspólnej modlitwie, będziemy w stanie jeszcze skuteczniej wspierać absolwentów zgłaszających się do nas po pomoc i poradę.

Jasełka w domu św. Maksymiliana

W dniu 12 stycznia 2012 roku pracownicy Działu Absolwentów uczestniczyli w jasełkach zorganizowanych przez mieszkańców domu św. Maksymiliana uczęszczających na zajęcia logopedyczne i logorytmiczne w tymże domu. Publiczność dopisała i była zachwycona występem wychowanków. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy.
Jasełka to widowisko przedstawiające historię narodzenia Jezusa w Betlejem oraz spisek Heroda. Tradycja jasełek sięga czasów średniowiecza, a za ich twórcę uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Teksty jasełkowe bardzo często zawierają wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.