Archiwum 2008

Kolędowanie w Dziale

W piątkowe popołudnie, 19 grudnia br., miało miejsce w Dziale Absolwentów spotkanie opłatkowe.
Na zaproszenie pracowników Działu przybyli m. in. Prezes Towarzystwa nad Ociemniałymi - mec. Władysław Gołąb z żoną, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - Matka Anna Maria Sikorska, Dyrektor Ośrodka - Pan Piotr Grocholski. W opłatku uczestniczyli sąsiadujący z Działem pracownicy poligrafii.

Pierwszy Dzień Absolwenta

Niedzielną Mszą św. odprawioną o godz. 11.00 w Kaplicy Centralnej w Laskach rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Absolwenta. Uczestnicy Dnia Absolwenta nawiedzili również laskowski cmentarz i spotkali się na agapie w Domu Dziewcząt.
W maju br. na Zebraniu Ogólnym członków Towarzystwa przyjęto uchwałę, że tradycyjne spotkania wychowanków Lasek w drugą niedzielę października będą od roku 2008 obchodzone jako Dzień Absolwenta

Kolejny Zjazd Absolwentów

Na kolejnym Zjeździe Absolwenckim spotkali się dawni wychowankowie Lasek, którzy ukończyli Zasadniczą Szkołę Zawodową w latach 1971 - 1973.

V Filantropijny Piknik Polo

W Polo Żurawno, którego właścicielami są Małgorzata i Kazimierz Czartoryscy, odbył się V Filantropijny Piknik Polo, połączony z oficjalnymi rozgrywkami Federation of International Polo. Światowej klasy zawodnicy z Polski i Brazylii rozegrali w Piaskach Duchownych towarzyski mecz zakończony zwycięstwem drużyny brazylijskiej.
Uczestnicy pikniku mieli możliwość wykupienia cegiełki na Fundusz Usamodzielniania Niewidomych im. Andrzeja Czartoryskiego i obejrzenia ceramicznych rzeźb Piotra Kuscha. Na rzecz wsparcia absolwentów Lasek przekazano 7050 zł.

Sierpniowy Zjazd Absolwentów

W dwóch ostatnich dniach sierpnia odbył się w Laskach Zjazd Absolwentów, na który przyjechali dawni uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej - rocznik 1989 i 1990.

40-lecie Domu św. Maksymiliania

Z okazji 40-lecia Domu św. Maksymiliania w dniach 20-22 czerwca 2008 r. odbył się w Laskach Zjazd Absolwentów Szkoły Specjalnej.

Zjazd Absolwentów

Wychowankowie Lasek z lat 1986, 1987 i 1988 spotkali się na Zjeździe Absolwenckim w Domu Dziewcząt.
Wśród nich znalazła się pierwsza trójka masażystów z Technikum Masażu w Laskach: Bożena Cisowska z domu Kajdan, Elżbieta Konopko z domu Kąkol i Mirosław Berbecki.

Marcowy Zjazd Absolwentów

W dniach 29 - 30 marca 2008 roku odbył się kolejny Zjazd Absolwencki. Do Lasek przyjechali wychowankowie z lat 1974, 1975 i 1976.

Warsztaty Poszukiwania Pracy

W dniach 22-23 lutego 2008 roku odbyły się Warsztaty Poszukiwania Pracy, zorganizowane w ramach Projektu Centrum.
Wzięło w nich udział 20 uczestników. Zajęcia odbywały się w Warszawie i w Laskach.

Msza za duszę

17 lutego 2008 r. w Kaplicy Centralnej w Laskach odprawiono Mszę Św. za duszę śp Marii Miłkowskiej. Po Mszy Św. przyjaciele zmarłej modlili się przy grobie na laskowskim cmentarzu, a potem spotkali się w kawiarence Domu Przyjaciół.

Styczeń i życzenia

Codziennie docierają do Działu życzenia świąteczne od absolwentów, osób i instytucji zaprzyjaźnionych z Laskami. Za wszystkie serdecznie dziękujemy.
Często pozdrowieniom towarzyszą wspomnienia dawnych laskowskich Wigilii i Bożonarodzeniowych spotkań.
"Gdy zbliżają się Święta Narodzenia - pisze Ireneusz Morawski z Wrocławia - przypominają mi się różne Wigilie mojego życia, a wśród nich Wigilie czasów wojny i pierwsza po wojnie, kiedy to w grudniu roku 1945 nie pojechałem na Święta do rodziców, do domu i wieczerzę wigilijną spożywaliśmy w Laskach w pralni, bo pralnia była wtedy największa, niezniszczoną salą w zakładzie. Oczywiście, że pachniało nieco mydlinami, ale w tę ważną, wigilijną noc ponad mydlinami unosił się zapach kapusty z grochem, zupy grzybowej, kompotu z suszu i ponad wszystko zapach choinki, bo świerki tamtych czasów, świerki w Laskach o wiele bardziej intensywnie niż dziś. A potem na świąteczne śniadania i kolacje, przez całe dwa dni Świąt, dostawaliśmy drożdżowe ciasto, które w czasie wojny wypiekała s. Alfonsa, a potem, po wojnie, pan Stanisław Prędki - ojciec Basi, którą rok temu spotkaliśmy w laskowskiej bibliotece".