Spotkanie z Oktawią Nowacką

09-02-2017

Dnia 6 lutego 2017 roku mieliśmy wielką przyjemność gościć w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Oktawię Nowacką - reprezentantkę Polski w pięcioboju nowoczesnym, brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, ale również młodą, pełną wdzięku uśmiechniętą dziewczynę, pozytywnie nastawioną do świata i ludzi, promującą zdrowy styl życia. Jej pasją, poza sportem, są podróże. Na spotkanie przyszli również uczniowie z Jabłonek i ze szkoły św. Maksymiliana.

Oktawia opowiedziała nam o tym, jak długą drogę przeszła, aby dojść do tak wspaniałych osiągnięć sportowych; najpierw była to nauka pływania, pierwsze treningi lekkoatletyczne, starty w dwuboju (pływanie i bieg). Gdy miała 14 lat wyjechała z domu rodzinnego w Starogardzie Gdańskim do Łomianek pod Warszawą, gdzie w Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży poznawała kolejne konkurencje. Zaowocowało to sukcesami odnoszonymi na zawodach krajowych, a następnie międzynarodowych w trójboju, czwórboju i pięcioboju nowoczesnym, najtrudniejszym, bo łączy on pięć dyscyplin sportowych: szermierkę szpadą, pływanie, jeździectwo –skoki przez przeszkodę, bieg przełajowy i strzelectwo.

Wszyscy z niesłabnącą uwagą wysłuchali opowieści o codziennych żmudnych treningach, przygotowaniach do zawodów, o kontuzjach, a przede wszystkim o emocjach, jakie towarzyszyły jej w czasie Igrzysk w Rio de Janeiro, bo przecież musiała przezwyciężać swoje słabości i marzyła o sukcesie.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję obejrzeć szpadę – broń białą, którą sportowcy używają w szermierce, a także pistolet laserowy, z którego zawodnicy strzelają do tarcz oddalonych o 10m.

Następnie była okazja do zadawania pytań, które stawiali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, niektórzy prosili o autografy i wspólne zdjęcia z Oktawią, finalistką olimpijską.

Dziękujemy za bardzo interesujące spotkanie, które przebiegło w niezwykle przyjaznej, ciepłej atmosferze. Oktawii życzymy kolejnych sukcesów i spełnienia wszelkich marzeń, nie tylko sportowych!

Tekst: Agnieszka Lewicka
Zdjęcia: Rafał Zakrzewski