Ważne wydarzenia

Orszak Trzech Króli

06.01.2017 wychowanek Działu dla Głuchoniewidomych - Kamil wraz z wychowankami Internatu Dziewcząt oraz Internatu Chłopców wziął udział w Orszaku Trzech Króli w Warszawie. Chłopcy i Dziewczynki (siostry i opiekunowie również) przebrani byli w białe, anielskie stroje. Każdy chłopiec, jak na Archanioła przystało, posiadał dodatkowo miecz. Z Gwiazdą na czele, w ogromnym kolorowym orszaku, wszyscy przeszli ulicami Starego Miasta śpiewając kolędy i bawiąc się z uczestnikami marszu. Punktem docelowym była scena na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego z prawdziwą żywą Szopką i anielskim chórem. Srogi mróz nie był przeszkodą dla Kamila i pozostałych uczestników aby dobrze się bawić! Dziękujemy dziewczynkom i chłopcom z Internatów w Laskach za towarzystwo i wspólne radosne chwile!

Bal karnawałowy

12 stycznia uczestniczyliśmy w balu karnawałowym pod hasłem „Mieszkańcy lasu”, organizowanej przez szkołę św.Maksymiliana. Tańczyliśmy, poznawaliśmy nowych kolegów, częstowaliśmy się słodyczami i ogólnie świetnie bawiliśmy. 

Urodziny Mateusza

24 maja,  święto w Dziale, Mateusz  obchodził 13 urodziny. Dzielnie zdmuchiwał świeczki na torcie, nie było to takie  łatwe, bo ręce same  rwały się do działania.  Solenizanta  w tym trudnym zadaniu wsparł Pan Ryszard. Mateuszu życzymy Ci, aby  zawsze otaczała Cię miłość i dobro.

Dzień Ośrodka

W dniu  Dnia Ośrodka, odwiedzili nas goście z ZSS nr 38 w Warszawie, były to dwie klasy szkoły zawodowej specjalnej. Uczniowie obejrzeli naszą placówkę, zwiedzili cmentarz na którym poznali historię założenia Dzieła Lasek. Zapoznali się z pracą pracowni tkactwa, dziewiarstwa, ceramiki w której wykonali wspólną pracę, zasiadali w radiowozie policyjnym. W Domu Chłopców  zajadali się serwowanymi specjałami, które fachowo oceniali jako, że to klasa cukierników i kucharzy. Zapowiedzieli się z następną wizytą, zaprosili do siebie. Pracownię ceramiczną wspominali przez cały tydzień. 

Dzień Ziemi

W środę, 22 kwietnia, wybraliśmy się na spacer po Puszczy Kampinoskiej z okazji Dnia Ziemi. Nasz spacer miał swój cel - zebrać śmieci zalegające w lesie. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że zależy nam na Naszej Planecie. Ucząc się w tak pięknym miejscu chcielibyśmy, by jak najdłużej pozostało czyste i zdrowe. Niestety, spacerując popołudniami kampinoskimi ścieżkami, często mogliśmy zobaczyć i poczuć, że jest inaczej. Dlatego zabraliśmy ze sobą kilka naprawdę duuużych worków i rękawiczki oczywiście. Jednak bardzo się zdziwiliśmy, bo śmieci było mało. Czasem nawet trudno je było zobaczyć. Zebraliśmy tylko jeden mały worek! Szczęśliwi z tego powodu, a także ze wspólnego spaceru w ten piękny wiosenny dzień, wróciliśmy w świetnym nastroju do szkoły.

Urodziny Kamila

W poniedziałek 19 stycznia Kamil przyjechał rano jak zwykle do szkoły. Miał jednak ze sobą jakąś paczkę. Zastanawialiśmy się przez chwilę, co to może być? Okazało się, że przywiózł tort! Pyszny, czekoladowy tort;) W sobotę obchodził swoje 21 urodziny. Po obiedzie zaczeliśmy wspólne świętowanie. I koledzy z klasy, i nauczyciele życzyli Kamilowi wszystkiego co najlepsze. Pani Ania S. razem z panią Pauliną odśpiewały cienkimi głosikami i zamigały w języku migowym "sto lat". Uściskom, radości i przyjacielskim poklepywaniom nie było końca. To była bardzo miła i pyszna uroczystość.

Mikołaj

W Dziale atmosfera przedświąteczna, choinka, lampki, zapach pierników, krzątanina. Chłopcy już żyją wyjazdem do domu, ale… Tak to dziś ma być z wizytą Mikołaj, do którego pisali listy. Oczekiwanie narasta, pytania gdzie jest?, będzie? jeszcze nie ma, dlaczego? Zaglądanie w oszklone drzwi. Nagle „Mikołaj, jest, jest, goście”. W drzwi wchodzą pomocnice Mikołaja a za nimi i Mikołaj. Wiktor z radości zarzuca Mikołajowi ręce na szyję, chłopcy prowadzą Gości pod choinkę. Kamil nie może oderwać oczu od ogromnych toreb. Następuje wzajemna prezentacja, krótkie przestawienie pracy Działu, w którym Goście są po raz pierwszy. I moment kulminacyjny, prezenty. Czego tam nie było, zdalnie kierowane pojazdy, jeżdżące, latające, sunące, zestawy konstrukcyjne, album dla historyka Kamila. Dziękujemy wszystkim Mikołajom z firmy Orange oraz Pani M. Roguskiej z Działu Darów.

Fot. Anna Magner

Studenci

Dział dla Głuchoniewidomych ugościł zagraniczną grupę studentów, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś na temat funkcjonowania dzieci głuchoniewidomych. Już od progu grupa zaciekawionych młodych ludzi otrzymała opaski na oczy oraz stopery do uszu. Przy znikomo docierających bodźcach dźwiękowo-wizualnych studenci oprowadzani po szkole starali się poznać jej wygląd i przemieszczać się. Przydaje się tu odwaga, zaufanie i otwartość na pomoc innych ludzi! Kolejnym równie trudnym i ciekawym zarazem etapem była próba samodzielności przy posiłku, następnie podczas wspólnej zabawy. Tym sposobem udało się zaaranżować wiele sytuacji, z którymi nasze dzieci spotykają się na co dzień. Jak odbiera się bodźce dotykowe, gdy nie widać i nie słychać? Na co zwraca się uwagę podczas picia herbaty?  Jak poczuć przestrzeń, a może nawet jak utrzymać równowagę? Czy zmienia się poczucie czasu? A co z porozumiewaniem się i poczuciem obecności innych? Po takiej przygodzie można sobie odpowiedzieć na te i jeszcze wiele innych pytań!

„Otwórz oczy, usłysz nas – naprawdę jesteśmy!” - Relacja z wystawy

„Otwórz oczy, usłysz nas – naprawdę jesteśmy!” – pod tym tytułem powstała kolekcja zdjęć, których autorem jest p. Piotr Stanisławski. Zostały one opublikowane w formie albumowej, a fotografie wciąż prezentowane są na wystawach w różnych miastach Polski. Zbiór ten prezentuje osoby głuchoniewidome podczas zajęć z rehabilitacji, towarzyskich spotkań w klubach, pracy zawodowej, warsztatów rzeźbiarskich czy uprawiania sportów ekstremalnych. Oprócz wartości artystycznej wystawa, poprzez nietypowe ujęcia i opisy, dostarcza istotnych informacji na temat świata osób głuchoniewidomych.

Serce dla Polski

31 maja 2014 roku w Centrum Kultury Izabelin odbył się koncert „Serce dla Polski” z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Zorganizowano również aukcję obrazów, z których dochód przeznaczono m.in. dla Ośrodka w Laskach. My chcemy szczególnie podziękować Panu ANTONIEMU FILIPOWICZOWI za przekazanie całej kwoty, uzyskanej ze sprzedaży pięciu prac, na rzecz dzieci głuchoniewidomych. „Dobrze widzi się tylko sercem” – dziękujemy Panie Antoni!  

Dziękujemy Johannes

Przyjaciel głuchoniewidomych - Johannes Heinrich Koller ze Szwajcarii - podarował naszej szkole bębny. Pani Małgosia pojechała po nie aż do Zurichu. Mocne dźwięki, wibracje i ogromna radość naszych uczniów! "Dobrze widzi się tylko sercem" - dziękujemy Johannes!!!

Nasz występ na Dzień Ośrodka

Z okazji Dnia Ośrodka przygotowaliśmy krótką scenkę, według fragmentu autobiografii H. Keller, przybliżającątematykę głuchoślepoty. Towarzyszył jej ciekawy podkład dźwiękowy oraz i tłumaczenie w Polskim Języku Migowym.