Życie i twórczość Włodzimierza Dolańskiego

Włodzimierz Dolański (11 IX 1886 - 11 III 1973) był naukowcem, nauczycielem i pianistą. Urodził się w Rumunii, gdzie wraz z trojgiem rodzeństwa spędził dzieciństwo. Mając 10 lat uległ wypadkowi na skutek którego stracił wzrok i prawą rękę. Kształcił się w Instytucie Ciemnych we Lwowie. Po jego ukończeniu dawał koncerty pianistyczne (dostał stypendium królowej rumuńskiej). W wyniku urazu lewej ręki i wielu operacji porzucił karierę muzyczną i zajął się nauczaniem niewidomych. Skończył filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako nauczyciel matematyki i muzyki w Zakładzie Ciemnych, którego był absolwentem. Kontynuował studia na paryskiej Sorbonie, kończąc ją w 1928 r. jako tyflopsycholog. Następnie zdobył tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. Jego prace naukowe przyczyniły się do uzyskania w 1931 roku tytułu doktorskiego z zakresu filozofii. Swoją pracę nauczycielską z niewidomymi kontynuował w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, na terenie którego zamieszkał razem z żoną (tu również został pochowany). Uczestniczył w I Kongresie Niewidomych w Nowym Jorku z odczytem „ Przybory szkolne w nauczaniu dzieci niewidomych”. Popularyzował ideę warsztatów i miejsc pracy dla niewidomych. Zainicjował i współtworzył Polski Związek Pracowników Niewidomych Rzeczypospolitej Polskiej.

Napisał książkę Pt. „Czy istnieje zmysł przeszkód u niewidomych/”. Od 1926 roku wydawał i redagował czasopismo brajlowskie „Pochodnia”. Był twórcą hasła „Nic o nas bez nas” aktualnego dla środowiska osób niewidomych w Polsce do dziś. Swoją pracę naukową kontynuował w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz współpracując z Polską Akademia Nauk. W swoich pracach sportretował wybitne niewidome postacie: Hellenę Keller, Ludwika Vierne’a. Stworzył przegląd różnorodnych systemów pisma dla niewidomych.

W swoim ustnym testamencie dr Włodzimierz Dolański
przekazał swój wymarzony Domek Boży
na potrzeby dzieci głuchoniewidomych.

Czy o takiej decyzji zdecydowało zafascynowanie osobą głuchoniewidomej Helen Keller, którą spotkał osobiście, czy fakt, że jego siostra miała bardzo poważne problemy ze słuchem, czy też zajęcia prowadzone w Laskach z głuchoniewidomą Krystyną Hryszkiewicz, a może powód był całkiem inny…? Pewne jest jednak, że dla nas to zaszczyt, że spełniając wolę dr. Dolańskiego możemy użytkować jego dom – uczyć się tu, mieszkać i pracować. To też zobowiązanie do tego, aby to miejsce zawsze jak najlepiej służyło osobom głuchoniewidomym.

„Do późnej nocy nie nadchodził sen, więc sięgnął po plastelinę, przeznaczoną dla uczniów do zajęć geometrycznych i zaczął modelować własny przyszły dom. Widział go w otoczeniu ogrodu, z dużym salonem na parterze, wypełnionym od wschodu do zachodu promieniami słonecznymi, z sześcioma pokojami na piętrze, a w suterenie kuchnią, spiżarnia i pralnią.”
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Henryk Ruszczyc ukłonił się i zagadnął: mam dla państwa, jak sądzę, dobrą wiadomość. Byli blisko domu chłopców, w którym Dolańscy mieszkali kątem. Pani Wanda poprosiła, by zechciał na chwilę do nich wstąpić. Kiedy weszli do pokoju, Ruszczyc zauważył: macie tu państwo ciasno i niewygodnie, a parcela zarasta chwastami. Panie Włodzimierzu, mam wiadomość. Jest do nabycia tanio cegła na budowę domu. Ruszczyc nawet nie domyślał się, jakich dotknął strun duszy Dolańskiego. Tkwiące w nim od lat pragnienie postawienia domu było tak silne, że myśl o tym zawsze wywoływała przyspieszone bicie serca. Podszedł do półki, gdzie stał wymodelowany przez niego z plasteliny domek i postawił go na stole. Ruszczyc przyglądając się misternie wykonanemu modelowi powiedział z przekonaniem: kto ma w swej żarliwej wyobraźni taki dom, będzie go miał na ziemi laskowskiej.”
„W jakiś czas później na parceli Dolańskich uwijali się robotnicy, oczyszczając teren pod budowę. Przed przystąpieniem do kopania fundamentów fachowcy nie bardzo wierzyli, że plan domu dokładnie przemyślał ociemniały i jednoręki człowiek, że tak dokładnie wszystko wyliczył. Niejeden inżynier mógłby pozazdrościć.”
„Dużym świętem dla Dolańskich był dzień, w którym matka Czacka przybyła na parcelę, by pierwszą cegłę położyć, jako kamień węgielny pod ich, jak go nazwała, Domek Boży.”
„W grudniu 1933 roku, zmęczeni, nareszcie mogli przeprowadzić się do swojego domu, choć jeszcze niedostatecznie wyposażonego. Z radości płakali. Na uroczyste poświęcenie domu zaprosili przyjaciół, by dzielili ich szczęście. Willowy domek państwa Dolańskich, stojący właściwie na pograniczu Lasek i Izabelina, skupiał uwagę przechodniów charakterystyczną architekturą.”

Fragmenty biografii Włodzimierza Dolańskiego „Dłoń na dźwiękach” Michała Kaziowa

Tekst: Paulina Brzezińska

Slajdy: Małgorzata Benisz