Sport w Laskach


Na ogromny wpływ wychowania fizycznego w procesie rewalidacji niewidomego i słabowidzącego dziecka zwracała już uwagę Matka Czacka, między innymi w artykule "Dziecko niewidome". Zachęcała do pobudzania niewidomego do maksimum aktywności i doprowadzenia go do "…najwyższego dostępnego mu stopnia samodzielności i samowystarczalności oraz zahartowania na przeciwności i trudności nierozłącznie związane z życiem w ogóle, a szczególnie z jego kalectwem…". Dbała o ruch na świeżym powietrzu. Dzieci codziennie chodziły na dwugodzinne spacery, a przed wieczorem kąpała je w małym stawie. Uważała ćwiczenia ruchowe na dworze za trudniejsze dla niewidomego niż gimnastyka w przestrzeni zamkniętej i na przyrządach. "…W Laskach dopiero marzy się o boiskach, pływalniach, różnych urządzeniach sportowych…" – czytamy we wspomnianym artykule – "…ale tyle marzeń już się ziściło, iż można mieć nadzieję, że i te się spełnią…".


W Laskach dzieci i młodzież ćwiczą nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale również w czasie wolnym doskonalą swoją sprawność ruchową. Korzystają z obiektów sportowych oraz pomocy wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej i trenerskiej. Niewidomi i słabowidzący uprawiają w Laskach wiele dyscyplin sportowych. Od 1996 roku działa przy Ośrodku Uczniowski Klub Sportowy, prowadzący zajęcia z lekkiej atletyki, pływania, goalballa, futsala, showdowna i kolarstwa tandemowego.


Przez wiele lat nasz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy był organizatorem Ogólnopolskich Wiosennych Biegów Przełajowych dla niewidomych i słabowidzących. Trasa wiodła pięknymi, malowniczymi ścieżkami Puszczy Kampinoskiej.


Najpopularniejszą grą zespołową niewidomych jest goalball (gra w piłkę dźwiękową). Szczególnie chętnie uprawiają ją chłopcy, ale w ostatnich latach również dziewczęta. Zespół dziewcząt i młodzików (do 16 lat) od wielu lat zdobywa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów.


Dyscypliną, którą mogą się zajmować niewidomi w okresie zimowym jest narciarstwo biegowe. Tereny wokół Ośrodka doskonale nadają się do tego rodzaju sportu. W ostatnich latach nasi "narciarze" brali udział w Biegu Piastów w Jakuszycach i w Biegu Rycerskim w Norwegii.Największe sukcesy sportowe odnoszą jednak pływacy. Od czasu, kiedy w Laskach zbudowano basen, wszyscy uczniowie uczą się pływać. Nasi pływacy zaczęli sięgać po najwyższe trofea nie tylko krajowe, ale i światowe.


Dwóch naszych wychowanków – Grzegorz Polkowski i Damian Pietrasik występowało na Paraolimpiadzie w Atenach (srebrny medal zdobył Grzegorz) i w Pekinie (Damian – srebrny medal, Grzegorz – brązowy). Należy dodać, że medal zdobyty przez Grzegorza Polkowskiego był pierwszym medalem olimpijskim w historii Lasek, ale również pierwszym medalem dla Polski zdobytym przez niewidomego pływaka. Trenerem pływaków jest mgr Waldemar Madej pracownik Zakładu Pływania Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.


Oprócz zajęć typowo sportowych prowadzone są systematycznie przez cały rok zajęcia sportowo-rekreacyjne z nauki pływania, kolarstwa tandemowego, futsala, showdowna i tańców. W wakacje organizowane są 2-tygodniowe obozy sportowo-wypoczynkowe w których uczestniczy około 30 wychowanków Ośrodka. Na obozie prowadzone są zajęcia z turystyki rowerowej, turystyki pieszej, tańców, pływania, lekkiej atletyki, futsala, goalballa, nordic walking i sportów wodnych.


Zajęcia sportowe odgrywają bardzo ważną rolę w życiu młodych ludzi, a zwłaszcza ludzi niewidomych. Pomagają wypełnić pustkę czy bezczynność, są doskonałym czynnikiem rewalidacyjnym, stanowią również okazję do integracji ze środowiskiem ludzi pełnosprawnych.


Organizowane w Laskach zajęcia propagują wśród młodych osób niewidomych aktywne formy spędzania wolnego czasu, rozwijają zainteresowania sportowe, turystyczne i taneczne.
Sprawna fizycznie osoba niewidoma ma zdecydowanie większe szanse zaistnieć w środowisku ludzi widzących po ukończeniu edukacji w Laskach.

Andrzej Gromulski

fot. Marta Karwowska-Koc, Robert Mucha, Andrzej Gromulski