Prezentacja "mody misyjnej" w Domu Dziewcząt

10-11-2022

We wtorek 8 listopada  wieczorową porą wyruszyliśmy w świat! Nasze siostry, które wiele lat  pracowały na misjach zabrały nas w niezwykłą podróż. Dzięki ich opowieściom i  przygotowanym rekwizytom w ciągu godziny byliśmy aż na dwóch kontynentach: w Azji i Afryce!.

Siostry opowiadały o kulturze i zwyczajach panujących w dalekich Indiach i w Rwandzie oraz o naszych rówieśnikach, którzy tam mieszkają. Mogłyśmy  poczuć się jak afrykańskie mamy, które noszą swoje dzieci na plecach oraz  przymierzyć tradycyjne stroje z Indii. Nauczyłyśmy się również kilku nowych słów:  poniżej zamieszczamy mini słowniczek. 

• Sari jest pasem materiału, długości 5-6 metrów, którego się nie zszywa. Ubiór  może być drapowany na kilkanaście stylów. Najbardziej popularnym jest  zawijanie dookoła talii, z końcem udrapowanym na ramieniu. Sari najczęściej  jest zakładane na halkę (zwaną lehenga/ghagra w północnych Indiach  i pavada/pavadai na południu) wraz z krótką bluzeczką z niewielkimi rękawkami  znaną jako choli

• Churidar – spodnie ze strechem męskie jak i damskie, przyległe do nogi.  Noszone z kurtą lub kameez. 

• Kamiz    – ozdobna tunika, z rozcięciami po bokach, zarówno damska jak  i męska. 

• Dupatta – Zwiewny szal, wykonany najczęściej z bawełny, szyfonu.

 Było dużo śmiechu podczas przymierzania misyjnych okryć a potem ich prezentacji na wybiegu. Można było w trakcie spotkania spróbować herbaty i posłuchać ciekawych historyjek o życiu kobiet z rejonów misyjnych.

Tekst: S.M, zdjęcia: J.K, Tekst i zdjęcia: Asia Betlińska-Kowalska

wróć