We wtorek 8 listopada wieczorową porą wyruszyliśmy w świat! Nasze siostry, które wiele lat pracowały na misjach zabrały nas w niezwykłą podróż. Dzięki ich opowieściom i przygotowanym rekwizytom w ciągu godziny byliśmy aż na dwóch kontynentach: w Azji i Afryce!.
Siostry opowiadały o kulturze i zwyczajach panujących w dalekich Indiach i w Rwandzie oraz o naszych rówieśnikach, którzy tam mieszkają. Mogłyśmy poczuć się jak afrykańskie mamy, które noszą swoje dzieci na plecach oraz przymierzyć tradycyjne stroje z Indii. Nauczyłyśmy się również kilku nowych słów: poniżej zamieszczamy mini słowniczek.
• Sari jest pasem materiału, długości 5-6 metrów, którego się nie zszywa. Ubiór może być drapowany na kilkanaście stylów. Najbardziej popularnym jest zawijanie dookoła talii, z końcem udrapowanym na ramieniu. Sari najczęściej jest zakładane na halkę (zwaną lehenga/ghagra w północnych Indiach i pavada/pavadai na południu) wraz z krótką bluzeczką z niewielkimi rękawkami znaną jako choli.
• Churidar – spodnie ze strechem męskie jak i damskie, przyległe do nogi. Noszone z kurtą lub kameez.
• Kamiz – ozdobna tunika, z rozcięciami po bokach, zarówno damska jak i męska.
• Dupatta – Zwiewny szal, wykonany najczęściej z bawełny, szyfonu.
Było dużo śmiechu podczas przymierzania misyjnych okryć a potem ich prezentacji na wybiegu. Można było w trakcie spotkania spróbować herbaty i posłuchać ciekawych historyjek o życiu kobiet z rejonów misyjnych.
Tekst: S.M, zdjęcia: J.K, Tekst i zdjęcia: Asia Betlińska-Kowalska