Po Europie ze Św. Stanisławem

19-09-2019

Tradycyjnie, w dniu 18 września, Dom Dziewcząt obchodził swoje święto patronalne.


Uroczystość rozpoczęła się Mszą św w kaplicy centralnej koncelebrowaną przez laskowskich kapłanów. Już w kaplicy otrzymaliśmy moc serdecznych życzeń, by jak św Stanisław odważnie realizować marzenia i rozpoznawać w nich Boże wezwanie. Do kapłańskich życzeń dołączyła się p. dyr. Elżbieta Szczepkowska.

Nastepnie goście udali się do Domu Dziewcząt na dalszy ciąg świętowania. Oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli laskowskich placówek cieszylismy się obecnością delegacji z Rabki. Po przywitaniu wszystkich s. Jana Maria zaprosiła nas do wspólnej wędrówki, by razem ze sw. Stanisławem przeżyć jego drogę z Wiednia do Rzymu. Był to moment jego ucieczki z kolegium jeziuckiego, z zamiarem dostania się do generała jezuitów w Rzymie, by bezpośrednio prosić go o przyjęcie do zakonu.


Zabawę rozpoczęliśmy od nauki walca wiedenskiego, którą poprowadził p. Łukasz Prochacki. Następnie - podzieleni na grupy - wyruszyliśmy do Bawarii, by skosztować tradycyjnego strudla z jabłkami, w Alpach wspinalismy się po linie i pakowalismy plecak górski, a na uniwersytecie w Padwie odpowiadalismy na pytania dotyczące Europy, życiorysu św. Stanislawa i ciekawostek z życia internatu. Ostatnim etapem drogi był Rzym gdzie tańczylismy przy włoskich melodiach i próbowaliśmy pyszną pizzę. Na gości czekały dodatkowe atrakcje, takie jak pyszna kawa z torcikiem w wiedeńskiej Caffe Sacher czy możliwość zdjęcia z samym Mozartem. Był to bogaty i bardzo udany dzień.

Tekst s. Jana Maria

Fot. Justyna Grochowska

wróć