Święto Domu Chłopców 2022

08-10-2022

Jak co roku z początkiem października we wspólnocie Domu Chłopców mogliśmy cieszyć się Świętem obchodzonym ku czci naszej patronki, świętej Tereski od Dzieciątka Jezus. Świętowanie rozpoczęliśmy już we wtorkowy wieczór, kiedy to w gronie  wychowanków i kadry kolejno młodszych i starszych grup trwaliśmy na godzinnej adoracji Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie wystawionego dla nas przez ks. Jacka. Zebranych w domowej kaplicy w modlitwie poprowadzili pani Agnieszka i Pan Andrzej z wychowankami, a uwielbieniu towarzyszył śpiew pieśni przy akompaniamencie gitary oraz wybrane fragmenty Pisma Świętego.

Główny dzień Święta nadszedł w środę, 5 października. Po godzinach przygotowań na polach artystycznym, kulinarnym czy logistycznym wszyscy zebraliśmy się na najważniejszym punkcie Święta czyli wspólnej Eucharystii w Kaplicy Centralnej. Pod przewodnictwem ks. Rektora Marka Gątarza, koncelebrującego Mszę świętą wspólnie z ks. Kazimierzem, powierzaliśmy Bogu wszystkich wychowanków, rodziców, wychowawców, specjalistów, Siostry i wszystkich pracowników zaangażowanych w dzieło  Domu Chłopców. Podczas kazania Ks. Marek wymiar wspólnotowy tego dnia podkreślił poprzez odniesienie do jesiennego liścia i budowy jego unerwienia, a głębokimi przemyśleniami w tym temacie podzielili się również chętnie odpowiadający na pytania Księdza wychowankowie.

Po Mszy Świętej wraz z licznie przybyłymi gośćmi przeszliśmy Lipówką do Internatu, gdzie na sali gimnastycznej wszystkich uczestników na czele z p. Dyrektor Ośrodka Elżbietą Szczepkowską przywitał Kierownik Internatu Chłopców, p. Leszek Połomski. Następnie przystąpiliśmy do zapowiadanego i wyczekiwanego konkursu muzycznego, poprowadzonego przez wychowawców Domu. W tym kulturalnym starciu zmierzyły się: drużyna chłopców (Łukasz, Kuba M., Kuba O., Marcin i Kacper), drużyna dziewcząt (Wiktoria, Ewa, Oliwia i Julka) oraz ekipa dorosłych, która pod nazwą „Zgryźliwi Tetrycy” przystąpiła do rywalizacji w niepowtarzalnym składzie : p. Dyrektor SP Dorota Gronowska, Kierownik Domu Dziewcząt s. Marta, nauczycielka orientacji przestrzennej p. Ania Majewska, ks. Rektor Marek Gątarz i p. Prezes Paweł Kacprzyk. Zadaniem uczestników było m.in. odgadnięcie piosenek wybranych gatunków muzycznych oraz rozpoznanie unikatowych nagrań znanych „Laskowskich głosów”, spośród których serce publiki skradli m.in. p. Krzysztof Koc czy p. Jadwiga. Zaciekła rywalizacja, w której drużynom swojego wsparcia udzielali również widzowie, trwała do samego końca i poprzez niespodziewany rezultat ostatniej rundy zakończyła się idealnym i niewyreżyserowanym punktowym remisem wszystkich trzech drużyn. Dzięki temu wszyscy we wzajemnej zgodzie, pokoju i radości mogliśmy udać się na uroczystą Agapę na jadalni. Obficie zastawiony stół i zachwyty gości nad przygotowanymi przez niezastąpione panie z kuchni potrawami oraz ciastami zwieńczyły wspólne Świętowanie.

Do zobaczenia za rok!

Święta Teresko, módl się za nami!

 

Opracował: Adam Musiński

wróć