Rekolekcje wielkopostne w Laskach

04-04-2019

W dniach 02-04.04.2019 w Ośrodku w Laskach odbywały się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. W tym roku rekolekcje były bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, z których każda zgłębiała inne zagadnienia naszej wiary. Jedna przechodziła jak Naród Wybrany przez Morze Czerwone do ziemi Bożych obietnic, druga poznawała drogę wiary Świętych Piotra i Pawła, inna z kolei na nowo odkrywała głębię sakramentów Kościoła. Spotkania prowadzone były dynamicznie i pomysłowo. Młodzież i nauczyciele odgrywali scenki do analizowanych zagadnień. Zróżnicowanie tematów łączyło się z wielością osób prowadzących. W skład grupy prowadzącej rekolekcje weszło 16 sióstr i co prawda tylko jeden, ale za to bardzo mocny i prężny ksiądz Michał Szeszko - Pallotyn.

Ksiądz Szeszko odprawił mszę na rozpoczęcie i zakończenie rekolekcji oraz poprowadził konferencje dla młodzieży ze Szkół Ponadpodstawowych.

Rekolekcje w Szkole Podstawowej dla młodszych klas poprowadziła s. Ewa. Pierwszy dzień upływał pod hasłem JESTEM UMIŁOWANYM DZIECKIEM BOGA. Dzieci rozmawiały z siostrą o Bogu, chrzcie oraz odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. W trakcie warsztatów wykonały krzyże, które po południu podczas Drogi Krzyżowej zaniosły na Górę Ojca.

Drugiego dnia rekolekcji myślą przewodnią było UMIŁOWANIE DRUGIEGO CZŁOWEKA. Uczniowie wraz z prowadzącymi rekolekcje zastanawiali się jak być miłosiernym Samarytaninem, a następnie najpierw nauczyciele, a potem uczniowie odgrywali scenki o Samarytaninie.

Podczas trzeciego dnia dzieci udały się do Kaplicy. Tam z dużym zainteresowaniem oglądały jej wnętrze, a potem utensylia liturgiczne (kielichy, Monstrancję i trybularz), dzwonki i paramenty kościelne. Ksiądz bardzo ciekawie opowiadał o częściach mszy św. oraz o znakach i symbolice mszy.

W Przedszkolu w trakcie rekolekcji maluchy, siostry, Matka Generalna oraz wychowawcy i niektórzy rodzice pięknie odegrali chwytającą za serce scenkę odnalezienia zaginionej owieczki, która niesfornie odłączyła się od stada. Pewnego dnia pasterzowi, który posiadał sto owiec, zaginęła jedna z nich. Wtedy zostawił on dziewięćdziesiąt dziewięć innych na pustyni i wyruszył na poszukiwanie zbłąkanego zwierzęcia. Kiedy zaś je znalazł wygłodniałe i przestraszone, wziął je na ramiona i zaniósł do domu. Następnie wydał wielkie przyjęcie, na które zaprosił przyjaciół i sąsiadów, aby razem z nim cieszyli się z odnalezienia zaginionej owieczki.

Relację z rekolekcji w Szkole Specjalnej Św. Maksymiliana zdała s. Eligia:
„Rozpoczęliśmy Mszą świętą w Kaplicy M.B. Anielskiej o godz. 9.00. Tematem dnia było - PRZEJŚCIE PRZEZ MORZE CZERWONE - MIŁOŚĆ PANA BOGA DO CZŁOWIEKA. Śpiewaliśmy pieśń z hebrajskimi słowami HAVA NAGILA, WENIS MECHA (Radujmy się i cieszmy się). Słowa dość trudne, ale szybko się ich nauczyliśmy.

Najpierw siostry prowadzące przypomniały historię Mojżesza oraz wyjście Narodu Wybranego z niewoli. Potem wzięliśmy udział w uczcie paschalnej, by wejść w przygodę Boga z człowiekiem, który prowadzi, daje pożywienie, wychowuje... I tu niespodzianka. Jedliśmy, to co Izraelici w Noc Paschalną: pieczone mięso, gorzkie zioła, niekwaszony chleb (pitę) oraz słodki charoset, symbolizujący radość z odzyskania wolności. Biodra nasze były przepasane, sandały na nogach i laska pasterska w dłoni.

Wielką radością była wędrówka przez Morze Czerwone. Wyszliśmy na plac zabaw. Tam natknęliśmy się na stworzone przez siostry Morze Czerwone. Fale wysokie, wiało bardzo mocno, pod nogami piach. Nagle morze się rozstąpiło, a my szliśmy przez jego środek po suchej ziemi, mając mur z wód po prawej i po lewej stronie... Nie zapomnieliśmy, tak jak Izraelici, o pieśni dziękczynnej i radosnej HAVA  NAGILA.

Potem rozmawialiśmy o tym, co zostawiamy na drugim brzegu. Każdy z nas dokonał własnych przemyśleń. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, graliśmy na bębenkach i tamburynach. Po południu obejrzeliśmy „10 przykazań” - film o Mojżeszu i cudownej ucieczce z niewoli.

Podsumowaniem dnia u Św. Maksymiliana była wspólna modlitwa dziękczynna i wysłuchanie wiersza napisanego przez s. Jadwigę.”

Tegoroczne rekolekcje – niezwykłe, uduchowione, sięgające do głębin naszej wiary - zapadną na długo w naszej pamięci.

Tekst:
ks. Michał Wudarczyk, Anna Gierczak, Justyna Grochowska, s. Eligia