Kwiaty św. Maksymiliana

20-10-2017

19 października obchodziliśmy święto Domu przy szkole św. Maksymiliana. „Tylko miłość jest twórcza” – mówił św. Maksymilian Kolbe. 

W myśl św. Maksymiliana , 19 października odbyło się wielkie święto miłości, które rozpoczęło się od dziękczynnej mszy świętej. W Ewangelii usłyszeliśmy: „Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą”. Kapłan przybliżył nam postać patrona domu, który już od najmłodszych lat wykazywał się cnotami. „Gdy miał 11 lat, usłyszał od matki pytanie: „Co z ciebie będzie?” – przytoczył kapłan, wyjaśniając, że od tego pytania odmieniło się serce przyszłego świętego. Po kilkunastu latach, ten chłopiec, oddał życie za nieznajomego w obozie koncentracyjnym. 

Po mszy był czas na świętowanie w Domu św. Maksymiliana. Uczniowie przygotowali występ, a później zasialiśmy kwiaty świętego. Po wzruszających przemówieniach, nadszedł czas na ucztę. Była to idealna okazja, by wymienić się spostrzeżeniami po obejrzanym niedawno filmie „Dwie korony” o św. Maksymilianie. 

Szkoła św. Maksymiliana jest wyjątkowa pod wieloma względami. Tutaj niewidomi uczniowie z dodatkowymi niepełnosprawnościami dostają szansę na profesjonalną opiekę, naukę i rehabilitację. Szkoła jest prawdziwie międzynarodowa. Przyjeżdżają do niej dzieci specjalnie z Wietnamu, Ukrainy czy Białorusi!

➡CIEKAWOSTKA
Na korytarzu szkoły znajdują się… relikwie św. Maksymiliana pierwszego stopnia! Dzieci uwielbiają badać dotykiem znajdującą się obok figurę Świętego. Patron szkoły jest postacią szczególną, uczy każdego z nas poświęcenia i braterskiej miłości. Najlepiej wiedzą o tym nauczyciele placówki, którzy codziennie starają się, by ich wychowankowie „żyli na maxa”.

Tekst: Weronika Kolczyńska

Fot. Małgorzata Hryniszyn

wróć