Piknik "Bezpieczeństwo od małego"

13-05-2015

Z okazji III Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowała w dniu 9 maja 2015 roku w Parku Skaryszewskim w Warszawie piknik rodzinny pod hasłem "Bezpieczeństwo od małego".

Wśród licznych atrakcji przygotowanych głównie z myślą o najmłodszych i ich opiekunach znalazły się m.in.: szpital dla pluszaków, czyli edukacja z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i ich rodziców, rowerowe i hulajnogowe tory przeszkód czy warsztaty z przygotowywania koszulek oraz kamizelek odblaskowych.

Dla dorosłych uczestników pikniku przygotowano: porady eksperckie, m.in. jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drogach, pokazy poprawnego montowania fotelików w pojeździe, prezentację zasad działania fotoradarów.

Cieszymy się, że organizatorzy pomyśleli także o osobach niepełnosprawnych i ich bezpieczeństwie na drogach. Nasz Ośrodek został poproszony, by formie warsztatów pokazać w jaki sposób przygotowujemy osoby niewidome i słabowidzące do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się w ruchu publicznym. Warsztaty te poprowadzili nauczyciele z orientacji przestrzennej z naszego Ośrodka - Ewa Prawica, Aleksandra Jaromin, Elżbieta Pawluk, Adrianna Kaczanowska i Wioletta Dziurzyńska-Wosik. Nauczycieli bezpiecznego poruszania wspierali nasi niewidomi i słabowidzący uczniowie - Arkadiusz, Piotr, Paweł, Kacper, Krzysztof, Dawid i Sebastian pod opieką wychowawcy Roberta Mazurka.

Ważnym wydarzeniem było wystąpienie Aleksandry Jaromin wraz naszymi wychowankami. Na scenie omówili główne zasady bezpiecznego poruszania się osób niewidomych na drogach - zarówno z białymi laskami jak i z przewodnikiem. Opowiedzieli w jaki sposób można pomóc osobom z dysfunkcją wzroku. Nasi chłopcy mówili o trudnościach jakie spotykają w ruchu publicznym, prosili o wyrozumiałość, otwartość i proponowanie pomocy.
Uczestnicy pikniku, po założeniu opasek na oczy, mogli sprawdzić jak samodzielnie poruszać się z białą laską lub wykonywać codzienne czynności np. nalewanie wody z dzbanka do szklanki. Największą atrakcją, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, okazała się gra w kółko i krzyżyk z naszymi wychowankami.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.

Robert Mazurek

fot. Adrianna Kaczanowska