Młodzież z Lasek i Izabelina u Pierwszej Damy RP

17-10-2012

Wejście Pierwszej Damy do sali

Dzień 9 października 2012 roku z pewnością zapadnie w pamięci sześćdziesięciu uczniów z Zespołu Szkół w Izabelinie i absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Tego dnia młodzież została zaproszona przez Panią Annę Komorowską Małżonkę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Belwederu.

Uczniom towarzyszyli: wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski, dyrektor Zespołu Szkół w Izabelinie Antoni Zych, nauczyciele Elżbieta Olejnik i Barbara Psuja, przedstawiciele Rad Rodziców szkoły - Olgierd Porębski, Maria Wielgosz i Daria Kuźniecow-Dudko, profesorowie niewidomych wykonawców z zespołu After Five - Łucja Szablewska-Borzykowska i Paweł Mazurczak oraz Maria Roguska z Lasek.

Pierwsza Dama wyraziła uznanie dla zaangażowania młodzieży w program „Szkoła bez przemocy”, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcała również do kontynuacji tych pozytywnych działań.

Małżonka Prezydenta RP doceniła także dojrzałość programu artystycznego, który zaprezentowały Izabelińskie Słowiki, chór pod dyrekcją Elżbiety Olejnik oraz zespoły The Red Kiss – bracia Maks i Bruno Tobiasz oraz After Five z Lasek.

Artyści wykonali kilka utworów - „Tylko miłość może świat odmienić” autorstwa Elżbiety Olejnik, „Come back to me” Maksa i Bruna Tobiasza oraz „Hymn Trzeciego Tysiąclecia” Mirosława Gałęskiego. Młodzież intensywnie przygotowywała się do występu, dlatego ciepłe słowa Pierwszej Damy wywołały dużą radość u młodych wykonawców. Po koncercie kilku najmłodszych uczniów przytuliło się do Pani Prezydentowej, którą to wyraźnie bardzo wzruszyło.

Małżonka Prezydenta RP otrzymała od uczniów osobiście wykonane pamiątki z czerwcowego koncertu „Szanujemy się i wspieramy”:  kotylion – znak rozpoznawczy koncertu zrobiony przez Marię Czajkowską, film z koncertu nagrany i zmontowany przez Antoniego Charchułę i Jan Wielgosza, prezentację multimedialną przedstawiającą realia w szkole przed i po przystąpieniu Zespołu Szkół w Izabelinie do programu „Szkoła bez przemocy” autorstwa Krzysztofa Żaka.

Pani Prezydentowa otrzymała również  pierwszą nagraną płytę zespołu After Five, pamiątki wykonane przez niewidome dzieci oraz publikacje o Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Wielką niespodzianką dla młodzieży były specjalnie dla niej przygotowane kolorowe słodkości. Kolejnym miłym zaskoczeniem były upominki – pendrive dla każdego młodego gościa z plikami zawierającymi Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz zdjęcie Pary Prezydenckiej.

Uczniowie mieli też okazję zwiedzić Belweder i uczestniczyć w lekcji historii Polski prowadzonej przez panie przewodniczki, które cierpliwie odpowiadały na wszystkie pytania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się gabinet, salonik i pokój adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego, sala Orderu Virtuti Militari, kaplica belwederska oraz sale, w których mają miejsce spotkania Prezydenta z zagranicznymi gośćmi.

Podczas spotkania z Pierwszą Damą w Belwederze młodzież godnie reprezentowała Zespół Szkół w Izabelinie oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Laskach. Ich opiekunowie mogą być z niej bardzo dumni.

Daria Kuźniecow-Dudko
 – koordynator programu „Szkoła bez przemocy”

Zdjęcia: Foto KPRP/Piotr Molęcki