Żołnierze Wyklęci czy Niezłomni?

08-04-2014

Wyposażenie Żołnierzy Niezłomnych

O Żołnierzach Wyklętych przez długi czas nie mówiło się publicznie. Pamiętali o nich bliscy i osoby interesujące się historią polskiego Podziemia. Tak pielęgnowana pamięć przetrwała do dziś. Obecnie słyszeliśmy o nich już wszyscy. Czy wiemy jednak coś więcej poza znajomością faktu, że tacy ludzie byli? Wychowawczyni Małgorzata Połomska postanowiła przybliżyć ich historię niewidomym i słabowidzącym uczniom. Zorganizowała dla wszystkich szkół w Laskach spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Poprowadził je Leszek Rysak, historyk, uczestnik Rajdów Katyńskich i współtwórca cotygodniowego magazynu pt.: "Przewodnik historyczny" w Radiu Warszawa.

Pan Leszek zaczął od wyjaśnienia, że termin "Żołnierze Wyklęci", nie jest do końca odpowiednim sformułowaniem. Ma znaczenie negatywne i trudno sprecyzować jakiej grupy żołnierzy dotyczy. Zaproponował, abyśmy nazywali żołnierzy walczących z Sowietami "Żołnierzami Niezłomnymi". Następnie przeszedł do ciekawej i smutnej opowieści o tych, którzy w latach 1944 -1963 walczyli i nigdy się nie poddali.

Później nastąpiła część artystyczna - piosenki Andrzeja Kołakowskiego o Żołnierzach Niezłomnych, przy akompaniamencie wychowawcy Rafała Zakrzewskiego, zaśpiewali chłopcy z piątej grupy. Następnie chłopcy z szóstej grupy wykonali przygotowany przez siebie rapowany utwór o tematyce historycznej. Podkład muzyczny opracowali uczniowie szkół policealnych.

Na zakończenie spotkania Leszek Rysak przygotował niespodziankę. Wypożyczył od Grupy Historycznej Zgrupowania "Radosław" mundury i sprzęt jakiego używali "Żołnierze Niezłomni". Każdy mógł dotknąć, sprawdzić jak działa i przymierzyć ekwipunek ówczesnego żołnierza.

Uczniom podobało się ciekawe spotkanie. Szczególnie dużo radości sprawiła im możliwość dotykania eksponatów.

tekst: Krzysztof Markiewicz
zdjęcia: s. Judyta Olechowska