Zostań przyjacielem lasu!

02-04-2014

Stanisław Badeński dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum serdecznie wita przybyłych gości

To szlachetne hasło było myślą przewodnią spotkania, które odbyło się w dniu 28 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Laskach. Przybyli na nie przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lasu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Kampinoskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Wyszków, a także gospodarze z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.

Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami wysłuchali ciekawego wykładu o przyrodzie wygłoszonego przez prof. Tomasza Boreckiego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

Uczniowie wzięli też udział w lekcji przyrody "Dla lasu – dla ludzi", którą poprowadzili członkowie koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Sosna" w Wyszkowie. Prowadzący przywieźli gałązki różnych gatunków drzew rosnących w polskich lasach, takich jak: sosna, świerk, modrzew czy czeremcha. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Przez węch i dotyk rozpoznawały dany gatunek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też skóra dzika i rozmaite poroża.

W części artystycznej wystąpił duet uczennic z gimnazjum oraz Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie, który wykonał utwory m.in.: "Schowaj mnie pod skrzydła swe", "Opadły mgły, wstaje nowy dzień" z repertuaru zespołu "Stare Dobre Małżeństwo", "Psalm dla Ciebie" autorstwa Piotra Rubika oraz znane hity "Rudy rydz" i "Cicha woda brzegi rwie". Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Część artystyczną zakończono wspólnie wykonanym utworem Jonasza Kofty "Pamiętajcie o ogrodach".
Władysław Gołąb Prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi serdecznie podziękował gościom za przybycie. Podkreślał, że przyroda odgrywa bardzo ważną rolę w życiu niewidomego człowieka. Przypomniał, że w tym roku Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi podjęło się przygotowania atlasów parków narodowych dla osób niewidomych. Celem publikacji jest umożliwienie osobom niewidomym korzystania z uroków polskich lasów.
Na zakończenie spotkania goście wraz z gospodarzami i uczniami udali się w okolice Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, aby zasadzić dwa buki, które w prezencie przywieźli przedstawiciele z Nadleśnictwa Wyszków.

Tekst i zdjęcia: Daria Kuźniecow-Dudko