Święto Ośrodka w Laskach

16-05-2014

Agata Zakrzewska podczas występu

W dniu 15 maja 2014 roku uroczyście obchodziliśmy święto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

Cieszymy się, że mogliśmy przyjąć tylu wspaniałych gości, naszych dobroczyńców.

Rano zgromadziliśmy się na cmentarzu przy grobie Matki Elżbiety Róży Czackiej – założycielki Dzieła Lasek. Po modlitwie udaliśmy się do kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej, gdzie była sprawowana msza święta. Podczas homilii ks. Sławomir Szczepaniak ukazywał, że celem trudu i bycia w Laskach jest "abyśmy tworzyli jedno z Chrystusem, byśmy byli do Niego podobni. Wtedy nasze starania, trudy nabierają sensu. Chrystus uczy nas przekraczania barier".

Po mszy goście zwiedzali nasze placówki. We Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Niewidomego Dziecka i Przedszkolu odbyło się spotkanie z przedszkolakami i ich opiekunami. W Szkole Podstawowej i Gimnazjum uczniowie z nauczycielami przygotowali piknik szkolny połączony z prezentacją metod nauczania niewidomych. Z technikami informatycznymi, biurowymi oraz sposobami masażu można było zapoznać się w Szkołach Ponadgimnazjalnych. Szkoły Specjalne zaprosiły do pracowni rewalidacyjnych: ceramicznej, drewna, wikliny, dziewiarskiej, tkackiej. Chętni uczestniczyli w zajęciach z hipoterapii i dogoterapii, a także w kursie poruszania się z laską pod kierunkiem uczniów i nauczycieli z orientacji przestrzennej. Można było pójść na spacer po Laskach śladami księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, a w kawiarence posłuchać nastrojowych piosenek w wykonaniu zespołu After Five.

Niezwykłym wydarzeniem był koncert Absolwentów Szkoły Muzycznej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Zebranych serdecznie przywitała Elżbieta Szczepkowska dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Artystów zapowiadała Beata Dąbrowska dyrektor Szkoły Muzycznej w Laskach. Usłyszeliśmy utwór „Łabędź” z „Karnawału zwierząt” Camille Saint-Saëns i Siciliana op.78 Gabriela Fauré w wykonaniu flecisty Rafała Poppe, na fortepianie akompaniowała Hanna Szablewska.
Sopranistka Anna Faderewska-Kuszaj zaśpiewała pieśń „Willio, o Willio” z operetki „Wesoła wdówka”, „Memory” z musicalu „Koty”, a także „To nic, że to sen” z repertuaru Edyty Geppert. Artystce na fortepianie akompaniowali Sławomira Włoskowicz i Marcin Borek. Agata Zakrzewska wykonała dwa utwory „Romans śpiewny” i „Moje widzimisię”. Publiczność zachwycił śpiew i gra artystki na fortepianie. Wystąpili także uczniowie Szkoły Muzycznej. Michał Skorowski – trąbka, śpiew, Magdalena Pochopień – gitara basowa, Kacper Kowalewski – fortepian przedstawili standard jazzowy „My funny Valentine”. Znaną piosenkę „Tolerancja” Stanisława Sojki zaśpiewał Dominik Strzelec akompaniowali mu Magdalena Pochopień na flecie i Kacper Kowalewski na fortepianie. Na zakończenie koncertu Dominik i Kacper wykonali utwór Mieczysława Szcześniaka „O niebo lepiej”.
Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Słuchacze byli wzruszeni i nie kryli łez. Dziękujemy artystom za tak piękny koncert.

Władysław Gołąb prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi podziękował wszystkim zebranym za obecność, a dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Muzycznej za przygotowanie koncertu i godne reprezentowanie Ośrodka. Ewa Przybyło burmistrz Rabki-Zdrój wyraziła radość ze wspólnego świętowania. Życzenia z Ośrodka Rozwoju Edukacji na ręce dyrektor Elżbiety Szczepkowskiej przekazała Monika Wawrzeńczyk.

Na zakończenie Matka Radosława Podgórska, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zrobiła wszystkim zebranym niespodziankę. Opowiedziała bajkę autorstwa ks. Kazimierza Wójtowicza pt. „Każdy, Ktoś, Ktokolwiek, Nikt” opartą na grze słów. Matka dopisała kilka swoich rozdziałów. Słuchacze spontanicznie reagowali, było dużo śmiechu.

Po obiedzie odbył się marsz na orientację. Można było przekonać się jak trudną sztuką jest poruszanie się bez korzystania z zmysłu wzroku.
Wieczorem wychowankowie, rodzice, pracownicy spotkali się przy grillu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom, dobroczyńcom, sponsorom za przybycie i wspólne świętowanie.

Anna Magner
Daria Kuźniecow-Dudko