Koncert poświęcony pamięci siostry Blanki

15-05-2014

Klaudia Grad i Jakub Dmeński podczas wykonywania sonaty e-moll op.9 nr 2 Jean-Marie Leclair

W niedzielę 11 maja 2014 roku, odbył się wyjątkowy koncert poświęcony śp. siostrze Blance – Annie Wąsalance ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek.

Siostra Blanka jako wychowawczyni i nauczycielka dbała o kulturę muzyczną wychowanków Lasek. Organizowała życie kulturalne, a szczególnie muzyczne. Prowadziła chóry, z którymi koncertowała w Polsce i zagranicą m.in. w Australii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii. Odkrywała talenty wokalne wśród niewidomych uczniów, pomagała im przygotować się do dalszych studiów.

Była inicjatorką i współorganizatorką, powstałej w 1996 roku, Szkoły Muzycznej w Laskach. Pracowała jako nauczycielka przedmiotów teoretycznych i kierownik chóru "Leśne Ptaki". Organizowała wiele koncertów, podczas których występowali znakomici artyści instrumentaliści, wokaliści, kameraliści.

Pomysłodawczynią koncertu była Anna Kocięcka wieloletnia przyjaciółka siostry Blanki.

Wystąpili pedagodzy i studenci Zakładu Muzyki Dawnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Agaty Sapiechy. Usłyszeliśmy solistów: Jolantę Kaufman – sopran, Magdalenę Czerwińską – mezzosopran, Michała Goślińskiego – alt, a także instrumentalistów: Agatę Sapiechę – skrzypce barokowe, Dorotę Karp – klawesyn, Klaudię Grad – flet poprzeczny, Ewę Leszczyńską – fortepian, Annę Luizę Aleksandrow – altówka, Karolinę Szewczykowską – wiolonczela, Jakuba Dmeńskiego – klawesyn, Michała Berezę – skrzypce, Adama Mikulskiego – skrzypce, Macieja Łukaszuka – wiolonczela, Maxa Bieleckiego – fortepian. Goście mogli wysłuchać dzieł takich twórców jak: Georg F. Händel, Stanisław Sylwestr Szarzyński, Jean Bodin de Boismortier, Antoni Vivaldi, Jean-Marie Leclair, Arcangelo Corelli, Heinrich Ignaz Franz von Biber.

Gościem specjalnym był wieloletni przyjaciel siostry Blanki, wybitny śpiewak, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Jerzy Artysz. Wykonał m.in. pieśń Stanisława Moniuszki "Znasz-li ten kraj".

Wystąpił także chór "Leśne Ptaki" pod dyrekcją Martyny Drabik-Dziedziczak ze Szkoły Muzycznej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Róży Czackiej w Laskach. Wykonał m.in. utwór Franza Schuberta "Ave Maria".

Podczas koncertu chór "Leśne Ptaki" otrzymał z rąk wizytator Centrum Edukacji Artystycznej okręgu mazowieckiego Teresy Nowak-Frukacz nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz Złoty Dyplom w kategorii "A" – chóry szkół muzycznych I stopnia. Gratulujemy!

Cieszymy się, że tak uroczyście mogliśmy wspominać siostrę Blankę, która na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Daria Kuźniecow-Dudko
Anna Magner