Jubileusz w Rabce

12-10-2015

10 października 2015 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce Zdroju świętował swój Jubileusz 20-lecia. Z Lasek przybyła liczna grupa młodzieży, wychowawców, sióstr oraz przedstawicieli Zarządu TOnO i kadry kierowniczej Ośrodka.

Obchody Jubileuszowe rozpoczęły się w kaplicy św. Franciszka o godz. 11:00 mszą świętą, której przewodniczył ks. Dariusz Pacula, proboszcz parafii św. Teresy w Rabce. Eucharystię koncelebrowali: ks. Józef Kapcia, kapelan Ośrodka, ks. Paweł Duźniak, proboszcz parafii Marii Magdaleny w Rabce oraz ks. Jacek Ponikowski, który przyjechał z Niepołomic z grupą niewidomych mężczyzn. Niektórzy z mieszkańców domu w Niepołomicach są absolwentami rabczańskiej placówki.

Podczas homilii ks. Proboszcz podkreślił, że świętujemy Jubileusz Miłości. "W tym domu czuje się miłość, dlatego tak lubimy tu przychodzić. Każdy bierze dla siebie trochę tej waszej miłości, ale przecież jej tu nie ubywa, bo pomnaża się przez wasze dobro. Wspólnie poznajecie świat miłością i sercem. I jest to piękna lekcja obdarowywania siebie nawzajem".

Po mszy świętej w sali gimnastycznej był czas na powitanie gości i krótką notę historyczną placówki w Rabce. Powstała ona jako filia Ośrodka w Laskach, a obecnie działa jako samodzielny Ośrodek prowadzony przez TOnO. Notę historyczną przedstawiła s. Irmina Landowska, dyrektor placówki w Rabce.

Po wprowadzeniu zostaliśmy zaproszeni na spektakl pt.: "Kartki z kalendarza", który przedstawił kadry z poszczególnych lat istnienia szkoły. Ciekawostką jest, że Gimnzajum św. Tereski zostało wybudowane w latach 30. XX wieku, przetrwało II wojnę światową, a w czasach komunistycznych funkcjonowało jako Studium Nauczycielskie. Od 1960 r. Zamieszkały tam Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża zajmując się gromadką niewidomych przedszkolaków. W 1995 r. po gruntownym remoncie szkoła w całości została przeznaczona do edukacji dzieci niewidomych i słabowidzących z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Ośrodek w Rabce ma już ok. 100 absolwentów. W przedstawieniu w ciekawy sposób, przy pomocy urządzeń multimedialnych, przeszłość została połączona z teraźniejszością. Wystąpili uczniowie z wychowawcami i nauczycielami, dając świadectwo pięknej współpracy i zażyłości.

Po przedstawieniu przyszedł czas na przemówienia. W imieniu rabczańskiej pani burmistrz Ewy Przybyło list gratulacyjny skierowała do zebranych Maria Daszkiewicz, sekretarz urzędu miasta. Starostę nowotarskiego reprezentował radny Leszek Świder. W imieniu TOnO głos zabrał prezes Józef Placha, a także prezes honorowy Władysław Gołąb. Dyrektor Ośrodka Elżbieta Szczepkowska w imieniu delegacji z Lasek złożyła życzenia jubileuszowe i wręczyła drewnianą rzeźbę anioła w wykonaniu Andrzeja Haby. Na sali byli również obecni przedstawicieli służby zdrowia, rodzice wychowanków, darczyńcy, przyjaciele i siostry zakonne z rabczańskich zgromadzeń. Po przedstawieniu był również czas na wspomnienia, podczas których matka Radosława Podgórska i pierwszy kierownik Internatu w Rabce - Jan Krakowiak - dzielili się swoimi przeżyciami z czasów remontu budynku i powstania Ośrodka.

Nadszedł również czas na pyszny obiad, a także na spotkania naszej młodzieży z koleżankami i kolegami z Rabki. Po południu część delegacji udała się w drogę powrotną do Lasek, a młodzież po wspólnym spacerze bawiła się jeszcze na dyskotece. Był to czas pięknych wspomnień, wzruszeń i niezapomnianych spotkań. Pracownikom i wychowankom Ośrodka w Rabce życzymy dalszych sukcesów i opieki Bożej.

fot. s. Jana Maria