Wizyta Pierwszej Damy

22-04-2016

Pierwsza Dama słuchająca Hati

19 kwietnia nasz Ośrodek odwiedziła Pani Agata Kornhauser-Duda. Rozpoczęła swoją wizytę w Szkole Podstawowej i Gimnazjum, gdzie zaproszono ją na wybrane lekcje. Klasa II zaprezentowała swoje umiejętności czytania i pisania w brajlu. Klasa III na lekcji matematyki pokazała z jakich pomocy tyflologicznych korzysta na co dzień. Pierwszaki przywitały się śpiewając po angielsku. Uczniowie klasy IV dzielnie ćwiczyli rysunki brajlowskie, a na pożegnanie Maciej wręczył Pierwszej Damie własnoręcznie wykonany rysunek.

Druga część wizyty odbyła się w Dziale Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego oraz w Przedszkolu, gdzie po krótkiej przerwie na ciasto i kawę z pracownikami Ośrodka, Pani Agata zwiedziła pracownie rehabilitacyjno-terapeutyczne. Najmłodsi wychowankowie przygotowali występ. Były piosenki, wiersze i kwiaty zrobione przez przedszkolaków. Nasz Gość odwdzięczył się dzieciom, czytając fragment „Misia Uszatka”, a także recytując wspólnie z małą Oliwką kilka wierszyków Jana Brzechwy.

Kolejnymi miejscami jakie odwiedziła Pierwsza Dama były pracownie ceramiki i tkactwa, gdzie starsi wychowankowie prezentowali swoje umiejętności. Uczniowie Szkoły Muzycznej pochwalili się swoimi talentami w ramach krótkiego koncertu: Maciej zagrał na fortepianie, Hubert na akordeonie, Piotr na gitarze, Mirela zaśpiewała, a na koniec Kacper wykonał utwór na organach.

Po Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oprowadzili naszego Gościa Paulina oraz Arek. Po obejrzeniu fragmentu lekcji masażu, na nieco dłużej zatrzymaliśmy się w pracowni języka niemieckiego, którego Małżonka Prezydenta uczyła przez 17 lat w Krakowie. Następnie uczniowie zaprezentowali całą gamę pomocy informatycznych – oprogramowania oraz sprzętu, z którego osoby z dysfunkcją wzroku korzystają na co dzień.

Ostatnim punktem wizyty Pierwszej Damy była laskowska kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej. Tam po wspólnej modlitwie z Siostrami i pracownikami Ośrodka, Matka Radosława zapewniła o codziennej modlitwie za Ojczyznę i sprawujących władzę. Pożegnaniu towarzyszyły słowa szczególnego podziękowania za wizytę w Ośrodku. Wszyscy pozostaliśmy pod niesamowitym wrażeniem ciepła i wrażliwości Pani Agaty, jej wyjątkowego podejścia do naszych uczniów oraz zrozumienia, które jako były nauczyciel okazała pracownikom. Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci - dziękujemy za to spotkanie i liczymy, że nie było ono ostatnim!

Tekst i zdjęcia: Rafał Zakrzewski