Dziękować w każdą pogodę

20-09-2021

18 września dziękowaliśmy w Laskach za dar beatyfikacji bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Do Lasek z całej Polski przyjechało ponad 800 osób z dysfunkcją wzroku, a także ich przewodników i duchowych. Łącznie w uroczystościach wzięło udział około 1300 pielgrzymów.

- Można powiedzieć, że jesteśmy dziś w takiej katedrze bł. Matki Elżbiety. Wielki namiot na tyle osób – żartował ks. Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych.

W homilii metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz dziękował za podwójną beatyfikację, która miała miejsce niecały tydzień temu - 12 września.

- Bogu dzięki, że nam się to przydarzyło, że ta beatyfikacja była podwójna. Dziękujemy dziś za matkę Różę Czacką, ale dziękujemy także za prymasa Stefana Wyszyńskiego, razem z nią beatyfikowanego. Dziękujemy i nie chcemy rozdzielać tych dwóch postaci, bo dobrze się stało w życiu ich dwojga, że się spotkali - mówił.

Oprawę muzyczną Mszy św. zawdzięczamy Chórowi „Leśne Ptaki” Szkoły Muzycznej I stopnia w Laskach pod dyrekcją Martyny Drabik-Dziedziczak, zaproszonym gościom oraz zespołowi instrumentalnemu.

Przed mszą pielgrzymi wysłuchali prelekcji „Dwie drogi, jedna świętość”, którą wygłosił ksiądz Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych. Ksiądz Gałka wskazał, że każdy z nas ma swoją drogę do świętości.

S. Alberta Chorążyczewska FSK w swojej konferencji naznaczyła chwile światła z życia błogosławionej, które mogą być inspiracją w codzienności. Przytoczyła świadectwa świadków życia błogosławionej, którzy wspominali Matkę jako pełną miłości, oddania, ale też bezpośredniości kobietę.

Mimo deszczowej pogody, trwaliśmy w uwielbieniu i dziękczynieniu podczas koncertu uwielbienia, który poprowadził Leopold Twardowski oraz uczestnicy warsztatów liturgicznych. Przybyli goście mogli nawiedzić sarkofag błogosławionej oraz izbę pamięci. Rozgrzewały nas wzajemne serdeczności, gorący posiłek oraz herbata. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania. Sponsorom, darczyńcom, wolontariuszom, pracownikom, siostrom, księżom!

wróć