Rozplątać Boże Narodzenie

13-12-2018

„Po co są święta?” – to pytanie plącze się w głowach bardziej niż wciśnięte do pudła zeszłoroczne lampki choinkowe. Z pomocą przychodzi wspólnota Domu Chłopców, która rozplątała odpowiedź w pięknych jasełkach.

 - A ty wiesz po co są święta? – pyta Krzyś mamy.  

- Wiem – odpowiedziała mama - Zjemy kolację, podzielimy się opłatkiem, pośpiewamy kolędy i tradycyjnie obejrzymy nasz ulubiony film „Kevin sam w domu”.

 Taki dialog usłyszeli goście Jasełek w Domu Chłopców.

12 grudnia. Do świąt zostały niecałe dwa tygodnie. To dobry moment na zastanowienie się „po co to wszystko”? Chłopcy wraz z wychowawcami i przyjaciółmi Domu, przygotowali jasełka, w których śledząc historie zbawienia człowieka, szukali sensu Bożego Narodzenia. Główny bohater – nastoletni Krzyś – buntuje się na prowizoryczność świąt, które dla niego straciły sens odkąd rodzice nie spędzają ich razem. Chłopiec spotyka św. Tereskę, która ukazuje mu sens Bożego Narodzenia. Krzyś wędruje do raju, by porozmawiać z pierwszymi ludźmi – Adamem i Ewą, później spotyka małego Jezusa w stajence, Józefa i Maryję, Marię Magdalenę, która objaśnia mu co stało się później. Wątpliwościami dzieli się z księdzem, odpowiedzi szuka  w Kościele i w końcu odnajduje najważniejszą bramę do zrozumienia Boga – Pismo Święte. Spokojny zasypia i nazajutrz wszystkim dzieli się z rodzicami.  

- To jak zakończyło się wasze przedstawienie budzi wielką nadzieję. Tej nadziei życzę wszystkim tu zgromadzonym. Życzę ciepłych świąt w sercu, a zimowych na zewnątrz. Wielu dobrych spotkań, pełnych miłości i błogosławieństwa dzieciątka – powiedziała pani dyrektor Elżbieta Szczepkowska.

- Dziękuję za tę chwilę zadumy. Za wspaniałą grę aktorów i poprowadzenia nas przez misterium odkrywania Pana Jezusa w codzienności. Życzę wszystkim byśmy doświadczali Pana Jezusa, który przychodzi, który jest ukryty, ale jest. Niech dodaje nam sił i niech będzie naszą radością – powiedziała Matka Radosława Podgórska.

- To wielki dar, że możemy wspólnie odkrywać tajemnice Bożego Narodzenia. Każdy z was włożył cząstkę siebie w to przedstawienie. W tym szczególnym czasie, w którym obchodzimy 100-lecie Zgromadzenia, rodzi się pomiędzy nami Bóg. 100 lat temu, po raz pierwszy w tej wspólnocie celebrowano Bożego Narodzenie. My dziś możemy włączyć się w budowanie dzieła. Żyjmy tak, by inni chcieli doświadczyć rodzącego się Jezusa – powiedział ks. Rektor  Michał Wudarczyk

Po chwili zadumy podzieliliśmy się opłatkiem i zjedliśmy pyszną kolację. Nie zabrakło tradycyjnego kolędowania, które można było usłyszeć na dalekim południu.

W role wcielili się:

Św. Józef – Krzysztof Twardowski

Maryja – Ada Kaczanowska

Św. Tereska – s. Zdzisława

Ewa – Joanna Krawczyk

Maria Magdalena – Agnieszka Zakrzewska

Adam – Adam Musiński

Anioł Gabriel – Kamil Wiśniewski

Kapłan – Paweł Sztukiewicz

Tata – Patryk Kalisz

Mama – Ania Głuchowska

Pastuszkowie – Jakub i Aleks

Anioł Stróż – Piotr Nowicki

Audiodeskrypcja – Kacper

Muzyka – Misha

Reżyseria i scenariusz – Robert Mazurek

Weronika Kolczyńska

wróć