Weekend w Gdańsku

01-07-2014

W dniach od 31 maja do 01 czerwca 2014 roku ośmiu wychowanków z grupy piątej z Internatu Chłopców pojechało na wycieczkę do Gdańska. Tomasz, Krzysztof, Olaf, Paweł, Arkadiusz, Jarosław, Mateusz i Kamil wraz z wychowawcami Kazimierą Koc, Robertem Mazurkiem i wolontariuszem Adamem Trzaską wyruszyli z Warszawy w sobotę rano.

Pierwszym punktem wyprawy był spacer po Głównym Mieście między innymi po jednej z najpiękniejszych ulic – Długiej. Przy zabytkowym miejskim ratuszu niewidomi chłopcy mogli dotknąć metalowej makiety tego budynku.

Niedaleko Zielonej Bramy na Długim Pobrzeżu – deptaku nadwodnym wzdłuż rzeki Motławy - wsiedli do pirackiego galeonu „Czarna Perła”. Wyruszyli w rejs na Westerplatte. Podczas drogi słuchali, opowiadanych przez przewodnika, ciekawych historii o zabytkach Gdańska, porcie, stoczni i Westerplatte. Na historycznym półwyspie chłopcy przyszli pod pomnik Obrońców Wybrzeża. Był czas na zwiedzanie Westerplatte. W drogę powrotną wyruszyli galeonem „Lew”, na którym rozbrzmiewały szanty.

Pozostałą część dnia spędzili na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie znajduje się Ośrodek dla Niewidomych Dzieci. Spacerowali po plaży i rozmawiali.

W niedzielę po mszy świętej i śniadaniu poszli na spacer po plaży i zbierali bursztyny. Na szczęście pogoda dopisała i można było pomoczyć stopy w morzu. Po obiedzie chętni mogli pojechać na tandemach wzdłuż Martwej Wisły nad tamę do Przegaliny. Po godzinie szesnastej trzeba było się pożegnać.

Chłopcy wraz opiekunami pojechali na lotnisko im. Lecha Wałęsy. Stamtąd polecieli do Modlina. Był to bardzo oczekiwany punkt wycieczki. Wielu uczestników po raz pierwszy leciało samolotem. Przed północą dotarli do Lasek.

Robert Mazurek

fot. Robert Mazurek i Adam Trzaska

wróć