Bł. Elżbieta Czacka patronką osób towarzyszących niepełnosprawnym

07-10-2022

W sobotę 8 października podczas Mszy świętej w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów Specjalnych kard. Kazimierz Nycz odczyta dekret ustanawiający błogosławioną Elżbietę Różę Czacką patronką dzieł i środowiska osób pracujących na rzecz i z osobami z niepełnosprawnością w Archidiecezji Warszawskiej.

“Przychylając się do prośby środowiska katechetów uczących w szkołach specjalnych oraz uwzględniając pozytywną opinię Matki Generalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, mocą posiadanej władzy ustanawiam Błogosławioną Matkę Elżbietę Różę Czacką patronką dzieł i środowiska osób pracujących na rzecz i z osobami z niepełnosprawnością w Archidiecezji Warszawskiej” – czytamy w dekrecie kard. Kazimierza Nycza.

Katecheci pracujący w szkołach specjalnych poprosili o ogłoszenie patronką matki Czackiej, ponieważ sama doświadczyła niepełnosprawności i poświęciła się osobom niewidomym. – Matka Róża Czacka może nam osobom pracującym z osobami niepełnosprawnymi dużo podpowiedzieć – mówi Anna Mielecka, koordynator IX Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów Specjalnych.

– Stwierdziliśmy, że osoby, które spotykają się z niepełnosprawnością w różnym wymiarze – fizycznym i intelektualnym, potrzebują osoby, w której będą mogły widzieć wzór, ale też sens pracy z osobami niepełnosprawnymi – dodaje ks. Marcin Klotz.

Jak podkreśla, osoby, które na co dzień towarzyszą niepełnosprawnym, czyli katecheci, rodzina, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie w ośrodkach przyczyniają się do ich rozwoju na różnym poziomie, mimo że po ludzku nie zawsze jest to widoczne.

– Matka Róża Czacka pokazuje, że ta praca ma sens. Nawet jeśli po ludzku wydaje się nam, że to nie ma sensu, bo nie widzimy efektów. Róża pokazuje nam, że to nie ma znaczenia, bo Pan Bóg działa w taki sposób jaki chce – tłumaczy ks. Klotz.

źródło: archwwa.pl