- Kto Ty jesteś? - Polak mały.

29-11-2021

- Kto Ty jesteś?

- Polak mały.

- Jaki znak Twój?

- Orzeł biały. *

Znacie ten wierszyk? Myślę, że tak. To "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy napisany ok. 1900 roku. W dzisiejszych czasach jest nadal aktualny i kolejne pokolenia przedszkolaków w Polsce uczą się go i z dumą recytują. Nasze przedszkolaki również.

Mieliśmy okazję przekonać się o tym parę dni temu. 10 listopada w przededniu Narodowego Święta Niepodległości całe Przedszkole spotkało się w jednym miejscu i jednym czasie przy polskiej fladze I polskim godle. O godzinie 11:11 w łączności duchowej z innymi szkołami i przedszkolami z całej Polski uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski i wyrecytowaliśmy "Katechizm polskiego dziecka". Potem odbył się turniej wiedzy patriotycznej, w którym dwie drużyny: "biali" i "czerwoni" walczyli o zwycięstwo. Różnorodność zadań, zarówno z dziedziny wiedzy o Polsce, zadania ruchowe i zagadki muzyczno-dźwiękowe, pozwoliły małym i dużym uczestnikom obu drużyn zaangażować się w turniej. Kto wygrał? Oczywiście biało-czerwoni! :))

W drugiej części spotkanie odbyła się uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka" dzieci, które we wrześniu rozpoczęły swoją przygodę z naszym przedszkolem.

Bardzo dziękujemy pani Dyrektor Elżbiecie Szczepkowskiej za towarzyszenie nam w obu uroczystościach i dokonanie symbolicznego aktu pasowania.

Emocji było nie mało, sami zobaczcie w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

*fragment wiersza "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy

Tekst: A. Wdówik