Święci zawsze się gdzieś spotkają

17-05-2021

15 maja obchodziliśmy 60. rocznicę śmierci Matki Elżbiety Róży Czackiej oraz Święto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

- Cierpienie samo w sobie nie jest dobre. Jednak cierpienie przyjęte ma moc przemieniającą – usłyszeliśmy podczas dziękczynnej Mszy św. od ks. Tomasza Beka – Matka Elżbieta przyjęła utratę wzroku w duchu dziękczynienia, zaczęła żyć jeszcze bardziej ku zjednoczeniu z Chrystusem, który cierpiał i zmartwychwstał. Dzieło Matki powstało z Bożego natchnienia. Każdy z wychowanków Ośrodka jest owocem tego dzieła. Każdy z nas może ukazywać w swoim życiu zwycięstwo Ducha nad materią” – kontynuował ks. Tomasz Bek.

To już drugi rok w którym nie możemy wspólne obchodzić Święta Ośrodka. Przedstawiciele działów zebrali się o godz. 9:00 przy sarkofagu Matki Elżbiety, by pomodlić się i podziękować za Dzieło. O 9:15 odbyła się Msza. św. pod przewodnictwem ks. kanonika Grzegorza Jankowskiego. Całość była transmitowana przez kanał Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża na Youtubie.

- 15 maja to również Święto Ośrodka, już od ponad roku próbujemy sobie poradzić z pandemią koronawirusa, który bardzo nam przeszkadza w obchodach święta.  15 maja to rocznica śmierci naszej założycielki i patronki. To dzięki Matce powstało to miejsce w Laskach, które kształci i rehabilituje młodzież z dysfunkcją wzroku – powiedziała dyrektor Ośrodka w Laskach Elżbieta Szczepkowska.

O godz. 11:15 odbyła się premiera słuchowiska „Święci zawsze się gdzieś spotkają”. Nagranie zostało stworzone w oparciu o tekst ks. prof. Andrzeja Gałki w wykonaniu uczniów i nauczycieli Ośrodka w Laskach.

- Wierzymy, że to 60. rocznica narodzin dla nieba Matki Elżbiety. Prymas Wyszyński w dniu pogrzebu Matki powiedział: „Nie dbajcie o testament. Testamentem Matki było jej życie”. Żyła dla Pana Boga i bliźniego. Tego nas uczy. Z okazji Święta Ośrodka życzę, byśmy byli narzędziem Pana Boga. Wszelkiego dobra – powiedziała Matka Judyta, generalna przełożona Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

- Cenzury czasowe pokazują, że każdy z nas jest częścią większej historii. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy współtworzą ośrodek – dzięki wam w dalszym ciągu w tym miejscu może dokonywać się to, co zaplanowała Roża Czacka. Dziękuję rodzicom i wychowankom za wybranie nas na fragment swojego życia. Życzę, abyśmy ciągle potrafili rozwijać Laski - otwartości na wzajemne potrzeby. Uczniom, by czas spędzony w Laskach był owocny i kreatywny – powiedział prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie Paweł Kacprzyk.

Kanały informacyjne o beatyfikacji Matki Elżbiety Róży Czackiej

15 maja odbyła się również premiera oficjalnych kanałów informacyjnych o beatyfikacji Matki Elżbiety Róży Czackiej, które można znaleźć pod linkami:

Strona www

Weronika Kolczyńska