Narciarscy giganci

24-02-2020

Paweł Nowicki z pierwszymi punktami Pucharu Świata

W dniach 6-9 lutego Paweł Nowicki i przewodnik Jan Kobryń startowali w zawodach Pucharu Świata w parabiegach narciarskich World Para Nordic Skiing w bawarskim Finsterau.

W swoich biegach wywalczył następujące lokaty:

Sprint techniką klasyczną 20 miejsce na 22 startujących

7,5 km techniką klasyczną 20 miejsce na 21 startujących i 11 Punktów PŚ

15 km techniką dowolną 18 miejsce na 22 startujących

Wielkim sukcesem okazał się bieg na 7,5 km klasykiem, gdyż po raz pierwszy w karierze Paweł zmieścił się w limicie czasowym gwarantującym punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2019/2020, w której zajmuje obecnie 29. msc.

Dzięki życiowym rezultatom Paweł przesunął się o kilka pozycji z publikowanym cyklicznie rankingu światowym biegaczy i zajmuje tam obecnie 32 miejsce, co jest awansem o 4 oczka.

Aneta Górska z powodu kontuzji kciuka nie startowała.

Zintegrowana Dziecięca Spartakiada Zimowa oraz obóz zimowy Ptaszkowa

W czasie ferii zimowych członkowie sekcji narciarstwa biegowego uczestniczyli w obozie sportowym w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej. Na bardzo trudnej i wymagającej wyczynowej trasie dzieci stawiały swoje pierwsze kroki na śniegu, a ci zaawansowani szlifowali swoją formę oraz umiejętności. Obóz zgrał się w czasie z organizacją w CSZ 65. Zimową Spartakiady dla dzieci z okolicznych klubów. W limicie wieku zmieściły się Julia Plewka oraz Ewa Podlińska i wystartowały one w rywalizacji. Ewa zajęła znakomite trzecie miejsce wśród rówieśniczek z gór, a Julia mimo małego stażu na nartach pięknie walczyła do ostatnich metrów. Gratulujemy!
Dla reszty uczestników naszego obozu, która była starsza i nie mogła wystartować w Spartakiadzie zorganizowano mini zawody-zabawę na dystansach 500 m oraz 1500 m. Na 1500 m wygrał Paweł Nowicki, a na 500 m Jan Rutkowski.

Mistrzostwa Polski osób niewidomych oraz niedowidzących w biegach narciarskich

Mistrzostwa Polski to zdecydowanie najbardziej prestiżowe zawody w Polsce i dla większości zawodników najważniejszy punkt sezonu. Na tegoroczną edycję, odbywająca się w Kościelisku, przyjechała rekordowa liczba uczestników, a rywalizowano w dwóch biegach: jednym techniką klasyczną, a jednym techniką dowolną. Nasz klub UKS Laski wystawił ośmioosobową reprezentację (podana wraz z zajętymi miejscami w obu biegach)

Aneta Górska, juniorka, 1 msc, 1 msc
Jolanta Jabłońska, juniorka, 3 msc, 3 msc
Wiktoria Kawka, młodziczka, 4 msc, 4 msc
Paweł Nowicki, junior, 1 msc, 1 msc
Julia Plewka, 5 msc, 5 msc
Ewa Podlińska, młodziczka, 1 msc, 1 msc
Jan Rutkowski, DNF, DNS
Jacek Urbański, junior, 5 msc 6 msc

Zawody okazały się wielkim sukcesem. Do Lasek przyjechało 6 złotych medali oraz 2 brązowe. Złota wywalczone były w świetnym stylu z bardzo dużymi przewagami nad drugimi zawodniczkami (od 2 do nawet 8 min przewagi w przypadku Anety). Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich, zwłaszcza debiutantów!

Dziękujemy za opiekę nad naszymi uczniami panu Tadeuszowi Kocowi oraz pani Albertynie Szocińskiej.

Tekst Jan Kobryń