Narciarze z Lasek

09-01-2020

Reprezentacja

Puchar Świata World Para Nordic Skiing Lillehammer 2019.

W dniach 12-19 grudnia odbywały się pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich osób niepełnosprawnych, w których brała udział dwójka naszych uczniów Aneta Górska oraz Paweł Nowicki. Puchar Świata jest najbardziej prestiżową cykliczną imprezą na świecie i skupia wokół siebie najlepszych biegaczy globu.

Gospodarzem inauguracyjnych zawodów sezonu było norweskie miasto Lillehammer, które jest znane ze względu na organizację tam XVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Lillehammer 1994 oraz cyklicznie zawodów Pucharu Świata FIS w biegach narciarskich.

Reprezentacja Polski liczyła siedem osób:

Kategoria siedząca: Kamil Rosiek

Kategoria stojąca: Iweta Faron oraz Witold Skupień

Kategoria niepełnosprawnością wzrokową: Piotr Garbowski (przewodnik Jakub Twardowski), Paweł Gil (z przewodnikiem Michałem Lańdą), Aneta Górska (z przewodnikiem Katarzyną Witek) oraz Paweł Nowicki ( z przewodnikiem Janem Kobryniem).

Zawodnicy z Polski osiągnęli następujące wyniki:

Bieg 7,5 km stylem klasycznym:

7. msc w stawce 24 startujących Piotr Garbowski

9 msc w stawce 23 startujących Witold Skupień

12 msc w stawce 15 startujących Iweta Faron

14 msc w stawce 18 startujących Aneta Górska

22 msc w stawce 28 startujących Kamil Rosiek

22 msc w stawce 24 startujących Paweł Nowicki

Bieg 15 km dowolną techniką

7. msc w stawce 24 startujących Witold Skupień

12 msc w stawce 14 startujących Iweta Faron

14 msc w stawce 27 startujących Piotr Garbowski

22 msc w stawce 27 startujących Paweł Gil

23 msc w stawce 24 startujących Kamil Rosiek

24 msc w stawce 27 startujących Paweł Nowicki

Aneta Górska biegu nie ukończyła

Trzecią konkurencją były biegi sztafetowe. Niecodziennym wydarzeniem było wystawienie aż dwóch sztafet OPEN Polski. Sztafeta Polska I w składzie Piotr Garbowski, Witold Skupień, Piotr Garbowski, Iweta Faron zajęła 7 miejsce, natomiast znacznie mniej doświadczona sztafeta Polska II w składzie Kamil Rosiek, Aneta Górska, Paweł Nowicki oraz Paweł Gil zajęła 14 miejsce.

Ostatnią konkurencją biegową były sprinty stylem klasycznym. W biegu tym zarówno Aneta, jak i Paweł zaliczyli swoje najlepsze starty znacznie zbliżając się do czołówki, a Paweł otarł się o pierwsze w karierze punktu Pucharu Świata (w debiucie sprintu) do których zabrakło 4 sekundy.

8. msc w stawce 23 startujących Piotr Garbowski

9 msc w stawce 15 startujących Iweta Faron

11 msc w stawce 26 startujących Witold Skupień

16 msc w stawce 16 startujących Aneta Górska

20 msc w stawce 23 startujących Paweł Nowicki

22 msc w stawce 28 startująćych Kamil Rosiek

22 msc w stawce 23 startujących Paweł Gil

Zarówno dla Anety, jak i Pawła był to debiut w zawodach najwyżej rangi, który poprzedzili wielomiesięczną codzienną ciężką pracą. W bieżącym sezonie nastąpiły zmiany w rozgrywanych dystansach, które uległy wydłużeniu i zrównane zostały dystanse kobiet i mężczyzn. Na wielką pochwałę zasługuje postawa zawodników z Lasek, którzy mimo ogromnej trudności i wymagającego profilu tras olimpijskich walczyli do ostatniego metra i kończyli swoje biegi ( z jednym wyjątkiem). Ponadto podjęli się rywalizacji z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami. Zarówno Aneta, jak Paweł należą do kategorii wiekowej juniorów, a startowali w typowo seniorskich zawodach.

Bardzo dziękujemy za wsparcie Markowi Tokarczykowi, Jagodzie Grynkiewicz, Anecie Zych za obsługę techniczną i silne zaplecze logistyczne w trakcie zawodów, przewodnikom oraz sponsorom, którzy wsparli naszych zawodników.

Bieg narciarski o Puchar Kościeliska, 5 stycznia 2020.

Wygląda na to, że młodsi uczniowie reprezentujący klub UKS Laski spoglądają w stronę starszych kolegów i biorą z nich przykład. Rewelacyjny występ zaliczyła Ewa Podlińska (z przewodnikiem Catheriną Spierenburg), która w biegu na 5 km stylem klasycznym zaliczanym do Pucharu Polski Amatorów w Kościelisku zajęła 3. miejsce w kategorii kobiet do lat 30, a w klasyfikacji kobiet OPEN uplasowała się na miejscu 30 w gronie 40 zawodniczek. Wielkie brawa, gdyż Ewa była jedną z najmłodszych zawodniczek na starcie oraz jedyną niewidomą  w stawce.

Tekst Jan Kobryń