"Wyszyński zemsta czy przebaczenie" - świętowanie Imienin Nauczycieli Zajęć Dodatkowych 28.09.2021r.

06-10-2021

W tym roku Imieniny Nauczycieli Zajęć Dodatkowych zorganizowała grupa piąta. Korzystając z okazji, że nie było wprowadzonych obostrzeń związanych z pandemią, dzień ten był świętowany wspólnym wyjściem na film "Wyszyński zemsta czy przebaczenie".
28 września we wtorek o godzinie 16.00 dziewczęta pod opieką Pani Agaty Wiśniewskiej oraz wspólnie z nauczycielami zajęć dodatkowych po złożeniu życzeń i podarowaniu drobnych upominków, wyruszyły w drogę z Lasek autobusem komunikacji miejskiej 210 do stacji Metro Młociny. Później przesiadka w metro i dojazd na Plac Wilsona do Kina Wisła. Seans rozpoczął się o godzinie 18.00. Obsadę filmu stanowili aktorzy: Ksawery Szlenkier w roli księdza porucznika, Małgorzata Kożuchowska jako Matka Czacka, Ida Nowakowska siostra Serafina i inni. Scenariusz i reżyseria Tadeusz Syka. Fabułę filmu opart ajest na losach księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski podczas II Wojny Światowej, który musiał dokonywać bardzo trudnych wyborów i często odpowiadać sobie na pytanie "Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?"
Z oceny dziewcząt wynikało, ze film jest ciekawą, ambitną pozycją, którą polecają obejrzeć. Zauważyły również, że w filmie rozpatrywane były kwestie moralne, etyczne czy kościół i religia mogą brać udział w wojnie? A z drugiej strony konieczna obrona przed złem. Kto jeszcze nie był?  Koniecznie trzeba iść. Na uwagę zasługuje fakt, iż sporo scen nagrywanych było w naszych Laskach na terenie starego internatu.

Tekst: Asia Betlińska -Kowalska, zdjęcia: Pani Agata Wiśniewska