Podwójna beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej - 12.09.2021r.

22-09-2021

Doczekaliśmy się tego wyjątkowego dnia. Dnia w którym miała miejsce podwójna beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Wczesnym rankiem w niedzielę 12 września wyjechały z Lasek w dwóch turach delegacje na nabożeństwo do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W samych Laskach przed Kaplicą MBA ustawiony został telebim, ławki, krzesła dla uczestników uroczystości. Wychowanki, Wychowankowie z Wychowawcami, Siostry ze Zgromadzenia a także parafianie w napięciu czekali na rozpoczęcie uroczystości. Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się transmisja ze Świątyni. W tym dniu Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Czacką. List Apostolski odczytał w imieniu papieża w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie kard. Marcello Semeraro. W uroczystości beatyfikacyjnej wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz członkowie rządu. W czasie liturgii papieski delegat kard. Semeraro wygłosił w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczytał wiernym biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.  
Następnie zostały odsłonięte portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych, które powstały na podstawie ich fotografii. To był bardzo wzruszający, podniosły moment.

Do ołtarza zostały przyniesione także relikwie kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Relikwiarz Matki wykonany został  w drewnie lipowym. Przedstawia on wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126.

Przyszła błogosławiona modliła się nim przed swoją śmiercią:


„Ci, którzy we łzach sieją,
żąć będą w radości.
Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy”.


Relikwiarz z krwią Prymasa Wyszyńskiego wykonany jest na szkle, na którym widnieje kontur klasztoru jasnogórskiego, zawierający obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Całość wykończona jest bursztynem oraz złotem.

W czasie uroczystości beatyfikacyjnych w ołtarzu głównym była ikona Matki Bożej Częstochowskiej - to wierna kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry - w skali 1:1, wykonana w 1957 roku przez artystę malarza Leonard Torwirta. 


Cała uroczystość wraz z Mszą Św. trwała dwie godziny, było wiele wzruszających momentów. Delegacje Wychowanek z Wychowawczyniami powróciły na obiad do Internatu około godziny 16.00.
Pod postem załączone zdjęcia.
Tekst i zdjęcia: Asia Betlińska -Kowalska

wróć