Wrzesień 2021r. - jakże wyjątkowy, tyle się działo, nadal się dzieje a najważniejsze przed nami...

10-09-2021

1 wrzesień rozpoczął się w Ośrodku Mszą Św. w Kaplicy MBA o godzinie 10.00. Część stęsknionych dziewcząt przyjechała już dzień wcześniej a reszta w dniu inauguracji. Mszę odprawił nowy ksiądz Rektor Marek Gątarz, potem były przemowy Pani Dyrektor, Pana Prezesa a następnie spotkania organizacyjne w szkołach .
Od 3 września w internatowej kaplicy codziennie przez 9 dni o stałej godzinie 19.45 miała miejsce także Nowenna do Matki Róży Czackiej. Był to szczególny czas, kiedy można było zwrócić się do Matki o osobisty cud. Dziewczęta uczyły się również pieśni beatyfikacyjnej "O Nasza Matko Elżbieto Różo Czacka" .
5 września w niedzielę o godzinie 18.00 odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Widzieć w ciemności" w reżyserii Piotra Górskiego, (produkcja Studio filmowe Aurel) w specjalnie przygotowanym namiocie przy Domu Przyjaciół. Przed wejściem można było otrzymać książkę Matki Elżbiety Czackiej "Do moich Dzieci dużych i małych". Autorzy filmu przejechali setki kilometrów, nagrali mnóstwo rozmów z osobami związanymi bezpośrednio z Laskami. Na uwagę zasługują wzruszające wypowiedzi naszej Siostry Agaty. Na premierę filmu przybyło wielu dostojnych gości między innymi Kardynał Nycz ale także osoby zasłużone dla Lasek, które zostały odznaczone orderami: Pan Gołąb, Prezes Tono - Paweł Kacprzyk, ks. Gałka, Matka Generalna S.Judyta, S.Radosłwawa Podgórska. Były też Wychowanki, Wychowawcy, Siostry ze Zgromadzenia oraz wielu innych gości. Film ten powstał w celu przybliżenia wszystkim Lasek i wielkiego Dzieła Matki Czackiej jakim są właśnie Laski.
Na uwagę zasługuje wykład księdza Gałki, który mówił, że " Laski to ubłogosławione miejsce, dzięki Matce Czackiej można przekonać się czym jest chrześcijaństwo, że to nie jest zaścianek tylko miejsce gdzie dzielimy się ewangelią. To bycie fizyczne z niewidomymi. To miejsce także dla niewidomych dla duszy. To widzenie sercem. Każdy dla Pana Boga jest ważny".
Zaś kardynał Nycz nawiązał do zbliżającej się podwójnej beatyfikacji księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Mówił, że" oboje byli blisko siebie, uzupełniali się, umieli siebie słuchać. Ta beatyfikacja nikogo nie przysłoni a nawet doda blasku".
Po części oficjalnej i premierze filmu, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Tekst i zdjęcia: Asia Betlińska -Kowalska