Widzieć w ciemności

31-08-2021

Nowy film dokumentalny o Matce Elżbiecie Róży Czackiej – twórców jednego z najciekawszych dokumentów o Prymasie Stefanie Wyszyńskim „Ojciec i Pasterz”.

Ten film składa się w większości z dziesiątek mądrych i ważnych zdań nie tylko o Laskach i Matce Czackiej ale i wszystkim co w życiu ważne. 

Na postać Matki  Elżbiety Róży Czackiej oczy wszystkich zwróciły się kiedy ogłoszono wspólną Beatyfikacje Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

Niektórzy mówią nawet, że Prymas ( przez pandemię ) poczekał na swoją Przyjaciółkę. Ich przyjaźń datuje się od lat dwudziestych ubiegłego wieku.

O tej niezwykłej postaci Polacy dotychczas nie wiedzą zbyt wiele. Dlatego właśnie ten dokument może stać się kamieniem milowym w poszerzeniu wiedzy o jej życiu i o tym co stworzyła.

Laski to mała podwarszawska miejscowość, w której na początku XX wieku Elżbieta Czacka stworzyła niezwykłe dzieło. Utworzyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wszystko po to, żeby zmienić los niewidomych w Polsce. I udało się to w sposób niespotykany w Europie. Film pokazuje tę historię, widzowie obejrzą wiele niezwykłych, pokazanych często po raz pierwszy zdjęć. Zobaczą też jedyne istniejące nagranie filmowe z Matką Czacką.

Twórcy filmu podążają drogą Jej życia i dzieła. Dotarli do Sióstr Zakonnych, które Matkę Czacką pamiętają i wielu starszych i młodszych wychowanków Lasek. Nie jest to jednak dokument religijno – historyczny wyłącznie. Dostajemy w nim porcję wiedzy, ciekawostek i rzetelnej historycznej wiedzy.

Poznamy Romana Roczenia – wychowanka Lasek, który wygrywa festiwale szantowe, gra w tenisa (tak, niewidomi mogą grać w tenisa), organizuje rejsy dla niewidomych na morzu.

Wybitni polscy specjaliści opowiedzą o wkładzie Matki Czackiej (za co odznaczył Ją Prezydent Mościcki) w spolszczenie alfabetu Brailla.

O fenomenie Lasek jako niezwykłego miejsca, z unikalnym klimatem opowiadają także: reżyser Krzysztof Zanussi i aktorka Maja Komorowska.

Poznamy też wiele niezwykłych Sióstr, które współtworzą to miejsce. A nie są to osoby tuzinkowe. Od samego bowiem początku Zgromadzenia wstępowały do niego osoby z całej Polski i różnych powołań. Są wśród nich  min. lekarki, architektki, matematyczki, fizyczki i wiele nietuzinkowych postaci.

Beatyfikacja jest możliwa dzięki uznaniu przez Watykan cudu za sprawą Matki Czackiej. Autorzy dokumentu dotarli do małej miejscowości na Kurpiach, w której się on wydarzył. Poznamy losy dziewczynki, która po zawaleniu się huśtawki miała zmiażdżoną czaszkę i według opinii lekarzy nie powinna żyć. Dzięki modlitwie Sióstr i wielu innych osób do Matki Czackiej – mała Karolina wyszła na własnych nogach ze szpitala po 63 dniach, a w tym roku zdała maturę.

Skąd tytuł filmu? Z nauczania Matki Czackiej. W filmie pada bowiem takie zdanie, że to co najważniejsze często jest niewidoczne dla oczu. Oczami nie wszystko widzimy.

I w tym zdaniu kryje się klucz do zrozumienia Lasek – to miejsce stworzono  dla niewidomych nie tylko na ciele ale i na duszy.

Filmowi towarzyszy książka „DO MOICH DZIECI” – zbiór tekstów Matki Róży Elżbiety Czackiej.


Film wyprodukowała firma Aurel, reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Górski, autorem zdjęć Grzegorz Liwiński, a producentami Malwina Kiepiel i Edyta Łysiak.

Więcej informacji o filmie – w tym pełne rozmowy z wszystkimi, którzy brali udział w filmie na stronie www.widziecwciemnosci.pl

Sponsorami Filmu są: ORLEN, KGHM , PZU i PEKAO S.A.

Patron medialnym: RZECZPOSPOLITA

Pokaz premierowy odbędzie się 5 września w Laskach.

Film będzie można obejrzeć 12 września 2021 – w dniu Beatyfikacji w TVP 1, a później na vod.tvp.pl

wróć