Kolonie już za nami

19-07-2021

W dniach od 4 do 14 lipca w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, odbyły się kolonie dla najmłodszych wychowanków z dysfunkcją wzroku (klasy I-VI) i ich rodzeństwa, w sumie dla 26 dzieci.

Podczas czterech wycieczek autokarowych nasi podopieczni zwiedzili między innymi: Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie, gdzie dowiedzieli się o życiu Pigmejów w lasach równikowych; w Niepokalanowie w klasztorze Ojców Franciszkanów poznali dzieła i heroizm św. Maksymiliana Kolbe; w Centrum Nauki Kopernik doświadczali zjawisk przyrody, historii i nowinek technicznych, a w planetarium poznali, w jaki sposób kosmonauci mogą przetrwać w kosmosie; w Warszawskim ZOO mogli pogłaskać, a także poznać życie i zwyczaje różnych zwierząt; zaś w Łazienkach Królewskich posłuchać koncertu muzyki poważnej. Nie zabrakło też spacerów i rajdów rowerowych po Puszczy Kampinoskiej włącznie z odwiedzinami stałej wystawy w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego i wysłuchaniu ciekawych opowieści sympatycznej pani Kasi o puszczy i jej mieszkańcach.

Na miejscu w Ośrodku odbywały się zajęcia kulinarne, z hipoterapii i z ceramiki. Największą radość, a zarazem ulgę w upalne dni, zapewniały zajęcia na basenie.  Na wieczornym grillu i zabawie gościliśmy naszego sponsora pana Bernarda z Fundacji Wielkiej Fabryki Fakturi. Na dyskotekach przekonaliśmy się jak można dobrze się bawić tańcząc. Lepiej też poznaliśmy naszych dzielnych strażaków z OSP w Laskach, którzy chętnie opowiedzieli nam o swojej ciężkiej pracy i pokazali sprzęt, na którym pracują. Dużo wrażeń i emocji zapewnili nam aktorzy z teatrzyku „Prima”, którzy swoim występem „ O złotej rybce” ukazali zaskakujące zakończenie tej bajki z głębokim przesłaniem, by kochać i wybaczać a także dbać o środowisko naturalne.   O odpowiednią,  dobrą i miłą atmosferę, na co dzień dbali nasi wychowawcy z ośrodka, siostry zakonne i wolontariusze, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i zaangażowanie w realizacji programu kolonijnego.

Tekst Robert Mazurek

Zdjęcia Franciszek Mazurek